Süt endüstrisi atık sularının arıtma alternatifleri
Treatment alternatives of dairy wastewaters
  1. Tez No: 297729
  2. Yazar: ASLI ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada iki farklı atıksu karakterizasyonuna sahip süt ve süt ürünleri endüstrisinden kaynaklanan atıksulara, laboratuvar koşullarında koagülasyon-flokülasyon ve ozon oksidasyonu yöntemlerinin varyasyonları uygulanarak KOI giderim verimleri incelenmiştir. Çalışmalar sırasında kullanılan atıksu numuneleri, farklı iki firmanın atıksu arıtma tesisi dengeleme havuzundan alınmıştır. Bu numunelerde kogülasyon-flokülasyon işlemlerinde FeCl3, alum ve polielektrolit kullanılarak uygun doz ve optimum pH çalışması yapılmıştır. Ozon oksidasyonu işleminde ise reaktör içerisine alınan numunelere 1 g/saat dozunda ozon verilmiş ve belirli zaman aralıklarıyla alınan numunelerde KOI giderim verimleri belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre koagülasyon-flokülasyon aşamasında hem zayıf hem kuvvetli atıksular için en yüksek giderim verimleri FeCl3 ile elde edilmiştir. Zayıf karakterli ham atıksu numunelerinin FeCl3 ile kimyasal arıtılmasında en uygun dozlar sırasıyla 550, 180, 180 mg/l ve bu dozlardaki KOI giderim verimleri sırasıyla %76, %88 ve %82 olarak bulunmuştur. Zayıf karakterli atıksularda ham atıksuyun ozonlanmasında KOI giderim verimleri üç numune için sırasıyla %44, %69 ve %34; kimyasal arıtma sonrası ozonlamada sırasıyla %13, %13 ve %17; ozonlanmış suyun kimyasal arıtılmasında ise sırasıyla %46, %46 ve %67 olarak bulunmuştur. Kuvvetli karakterli ham atıksu numunelerinin FeCl3 ile kimyasal arıtılmasında en uygun doz her üç numune için de 500 mg/l ve bu dozdaki KOI giderim verimleri sırasıyla %45, %28 ve %29 olarak bulunmuştur. Kuvvetli karakterli atıksuda ham atıksuyun ozonlanmasında KOI giderim verimleri üç numune için sırasıyla %20, %23 ve %21; kimyasal arıtma sonrası ozonlama da sırasıyla %37, %27 ve %34; ozonlanmış suyun kimyasal arıtılmasında ise sırasıyla %40, %26 ve %28 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, COD removal efficiencies was investigated in dairy wastewaters which has two different characterization by using variations of coagulation-flocculation and ozone oxidation in laboratory. Wastewaters used in this study were taken from equalization tank of wastewater treatment plant of two different companies. FeCl3, alum and polyelectrolyte was used in coagulation-flocculation to determine optimum dose and pH. In ozone oxidation, wastewaters were taken to ozonation reactor and ozone was given 1 g/hour dose and COD removal efficiencies were determined by taking samples in definite time intervals. According to experimental results FeCl3 was determined the most efficient coagulant in coagulation stage for weak and strong wastewaters. In coagulation-flocculation stage of weak raw wastewater samples by using FeCl3, optimum doses were found as 550, 180, 180 mg/l and at these doses, COD removal efficiencies were found as 76%, 88% and 82% respectively. COD removal efficiencies of three weak raw wastewaters in ozonation process were found as 44%, 69% and 34% respectively; removal efficiencies of ozonation after coagulation-flocculation were 13%, 13% and 17% respectively and they were found as 46%, 46% and 67% respectively coagulation-flocculation after ozonation. In coagulation-flocculation stage of strong raw wastewater samples by using FeCl3, optimum doses were found as 500 mg/l for three samples and at this dose COD removal efficiencies were found as 45%, 28% and 29% respectively. COD removal efficiencies of three strong raw wastewaters in ozonation process were found as 20%, 23% and 21% respectively; removal efficiencies of ozonation after coagulation-flocculation were 37%, 27% and 34% respectively and they were found as 40%, 26% and 28% respectively coagulation-flocculation after ozonation.