Kırklareli sınırların içerisindeki otoban kenarlarında bulunan tarım arazilerinde bazı ağır metal kirliliğinin araştırılması
An investigation of some heavy metal pollution along the tem motorway soils in Kirklareli
- Tez No: 297730
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, Kırklareli il sınırları içerisinde kalan TEM Otoyolunun kenarlarındaki tarım arazilerinin bazı ağır metallerin kirliliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için Kırklareli'nin Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinden 50 farklı tarım arazisinden toprak örnekleri alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre topraklar örneklerinin tamamının hafif alkali pH'da olduğu saptanmıştır. Toprakların tekstürleri genellikle ?Kil (C)? tekstür sınıfında olup, kireç kapsamları bakımından ?Orta Kireçli? sınıfına girmektedir. Toprakların organik madde kapsamları ?Az? düzeydedir. Toprakların yarayışlı P kapsamları ?Az? sınıfındadır. Toprakların değişebilir K kapsamları ise ?Yeterli? düzeydedir. Toprakların bitkilere yarayışlı Fe, Zn ve Mn kapsamları ?Yetersiz? düzeydedir. Toprakların Cu kapsamları ise ?Yeterli? düzeydedir. Topraklarda şimdilik Cd, Co, Cr ve Ni kirliliği belirlenememiştir. Ancak topraklarda Pb kirliliği saptanmıştır. Toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile ağır metal içerikleri arasında önemli bazı istatistiksel ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the heavy metal pollution of near the motorway soils in Kırklareli Province. For this purpose, soil samples were taken from 50 different agricultural lands near the motorway in Lüleburgaz and Babaeski district in Kırklareli. According to the results, the soils were slightly alkaline pH. The texture of soils was generally Clay (C) and medium lime as classified. Organic matter amount is insufficient in soils. The available P contents of soils are insufficient but, exchangeable K contents are sufficient. Available Cu contents of soils are sufficient, but available Fe, Zn and Mn contents are insufficient. Cadmium, Cr, Co and Ni pollution were not determined in the soils, presently. But Pb pollution was determined in the soil samples. Between some physical and chemical properties of soils and heavy metal contents of the soils were found important statistical relations.