Intermodal transportation of hazardous materials with supplier selection: Application in Turkey
Tehlikeli madde taşımacılığında tedarikçi seçimi ve çok mod kullanımı: Türkiye üzerinde uygulama
- Tez No: 297742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ KARA, YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Akaryakıt taşımacılığı yıllardır tehlikeli madde taşımacılığının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Demiryolu ile taşımacılık risk ve maliyet açılarından avantajlı bir alternatif olsa da akaryakıt firmaları genellikle ürünlerini karayolu ile taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, akaryakıt taşımacılığında demiryollarının karayolları ile birlikte kullanımın oluşturacağı potansiyel faydaları araştırmaktır. Bu çalışmada, öncelikle demiryolu taşımacılığı riskini belirleyebilmek için kullanılabilecek nicel bir risk modeli araştırılmıştır. Daha sonra şu üç soruya cevap vermesi amaçlanan bir matematiksel model geliştirilmiştir: Akaryakıt ürünleri tedarikçilerden talep noktalarına kadar hangi rotaları izlemeli ve bu rotalar üzerinde hangi ulaştırma modu/ modları kullanılmalı? Nerelere transfer ünitesi açılmalı? ve Hangi tedarikçiler hangi talep noktalarının taleplerini hangi kapasite ile karşılamalı? Modelin biri taşıma riskinin enküçüklenmesi, diğeri taşıma maliyetini enküçüklenmesi olmak üzere iki tane amacı vardır. Sunulan modeller, elde edilebilecek bütün gerçekçi veriler toplanarak Türkiye ağı üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuel transportation constitutes a significant portion of hazardous materials transportation for decades. Fuel companies generally prefer highway transportation whereas railway transportation is also a potential alternative due to its advantages both from cost- and risk perspectives. The aim of this thesis is to investigate the potential benefits of using railways in conjunction to highways for fuel transportation in Turkey. In this thesis, we first investigate a quantitative risk model that could be used to assess the risk of railway transportation. Then, a mathematical model is developed which aims to answer the following three questions: What should be the routes of fuel products transported from suppliers to demand points and which transportation mode(s) should be used on these routes?, Where to open transfer units?, and Which suppliers should satisfy which demand points with what capacity?. The model has two possibly conflicting objectives of minimizing the total transportation risk and minimizing the total transportation cost. The proposed models are tested over Turkish network for which all required realistic data are collected.