Quadrupedal gait in humans: Identification and partial characterization of a novel gene WD repeat domain 81 (WDRr81)
İnsanda el-ayak üzerinde yürüme: WD repeat domain 81 (WDR81) geni?nin tanımlanması ve kısmi karakterizasyonu
- Tez No: 297743
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Serebellar ataksi, mental retardasyon ve dengesizlik sendromu (CAMRQ) insanda elayak üzerinde yürüme, dizartrik konuşma ve serebellar hipoplazi ile giden nadir bir sinir gelişimsel hastalıktır. Bu çalışmada, bu hastalıktan etkilenmiş akraba evliliği bulunan geniş bir aile incelenmiştir. Bağlantı incelemeleri ve homozigotluk haritalaması ile hastalık lokusu kromozom 17p13.1-13.3 üzerinde bulunan 7.1 Mb'lık bir bölgeye haritalanmıştır. Fenotipten sorumlu mutasyonu saptamak için, hastalık lokusu üç adet etkilenmiş birey ve iki adet taşıyıcının DNA örnekleri kullanılarak dizi yakalama mikro dizinleri ile yakalanmış ve yeni nesil DNA dizilemesi ile dizilenmiştir. Aile içi yayılım incelemeleri, nadir polimorfizmlerin belirlenmesi, genişletilmiş soyağacının taranması ve tahmin araçları gibi birçok süzgeç kullanılarak, WD repeat domain 81 (WDR81 ) geninin tahmini ifade varyantında p.P856L mutasyonu tanımlanmıştır. İfade incelemeleri insane beyninde en yüksek ifadenin serebellum ve korpus kallozumda olduğunu göstermiştir. Fare beyin dokularında yapılan incelemelerde Wdr81 RNA'sı serebellumda, özellikle Purkinje hücrelerinde gözlenmiştir. Hastalarda saptanan belirgin yapısal bozukluklar üst, orta ve alt serebellar pedünküller ve korpus kallosumda saptanmıştır ve bu genin ifade paterni ile uyumludur. Gelişen fare beyni ifade mikro dizin incelemeleri sonucu, genin embyonik günler arasındaki ifade paterninin nöronal farklılaşmada yer alan genlere paralel olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma Mendel kalıtımı gösteren hastalıklarda sorumlu genin bulunması amaçlı yeni nesil dizileme teknolojilerinin kullanılmasının ilk örneklerinden biridir.
Özet (Çeviri)
Identification of disease genes responsible for cerebellar phenotypes provides mechanistic insights into the development of cerebellum. Neural pathways involved in bipedal gait in humans is not completely understood. Cerebellar ataxia, mental retardation, and disequilibrium syndrome (CAMRQ) is a rare neurodevelopmental disorder accompanied by quadrupedal gait, dysarthric speech and cerebellar hypoplasia. A large consanguineous family exhibiting this rare disorder was investigated in this study. Disease locus was mapped to a 7.1 Mb region on chromosome 17p by genetic analysis. Targeted capture and massively parallel DNA sequencing using the DNA of three affected and two carrier individuals enabled the identification of a novel variant, p.P856L, in a predicted transcript of WD repeat domain 81 gene (WDR81). Several exclusion filters including segregation analysis, identification of rare polymorphisms, extended pedigree screen and bioinformatics evaluation was performed. Expression analysis revealed highest levels of transcripts in cerebellum and corpus callosum. In mouse brain Wdr81 RNA was observed in cerebellum, especially in Purkinje cell layer. The major structural abnormalities of the patients were atrophy of superior, middle and inferior cerebellar peduncles and corpus callosum. These findings are compatible with the expression pattern of the gene. Analysis of the developing mouse brain revealed that, the expression pattern of the gene was correlated with those involved in neuronal differentiation. This study was one of the first examples of the utility of next generation sequencing in discovery of genes associated with Mendelian phenotypes.