Adaptive diffusion LMS strategies
Uyarlanır yayınım LMS stratejileri
  1. Tez No: 297797
  2. Yazar: ALTYNBEK ISABEKOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERDAR KOZAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, ağ içindeki parametre kestirimi problemi için yeni uyarlanır algoritmalar önerilmektedir. Bu algoritmalar işbirlikseldirler ve düğümlerin arasındaki bağlantı kopmalarına karşı dayanıklıdır. Bireysel düğümler ortak bir parametreyi kestirmek için en küçük ortalama kare (LMS) algoritmasını çalıştırmaktadırlar ve elde edilen kestirimlerini komşu düğümlerle paylaşmaktadırlar. Komşu düğümler alınan tahminleri birleştirerek, oluşan toplam kestirimle kendi (yerel) kestirimlerini güncellemek için çalışan uyarlamalı LMS süzgeçlerini beslemektedirler. Bu strateji, yayınım LMS algoritması olarak bilinir.Tezin ilk bölümünde yayınım LMS algoritmasının kararlılığı ve yakınsaması literatürde verildiği gibi incelenmektedir. Ayrıca ortalama karesel sapma (MSD) ve fazlalık ortalama karesel hata (EMSE)'nın zamanla gelişiminin teorik analizi verilmiştir. Benzetimlerde, yayınım algoritmasına ait MSD ve EMSE hatalarının deneysel ve teorik gelişimlerinin arasında mükemmel bir uyumun sağlandığını gösterilmiştir. Ayrıca deneyler, yayınım LMS algoritmasının işbirliksel olmayan LMS algoritmasına göre daha hızlı bir yakınsamaya ve daha iyi bir performansa (MSD ve EMSE değerlerinde on dB'lik fark mertebesinde) sahip olduğunu göstermektedir.Tezin ikinci bölümü, yürütülen araştırmanın ana katkılarını içermektedir. Yayınım LMS algoritması komşu kestirimleri birleştirirken onları sabit katsayılarla çarparak elde edilen kestirimleri toplamaktadır. Bu yaklaşımın aksine, önerilen uyarlamalı yayınım algoritmalarda her yinelemede bu katsayıları güncellemek için başka bir uyarlama katmanı kullanılmaktadır. Bu ağırlık katsayıları a) tümsek, b) ılgın kombinasyonu oluşturabilir, ya da c) katsayılar için herhangi bir kısıtlama olmayabilir. İkincil uyarlama katmanında katsayıları güncellemek için en dik iniş (steepest-descent) algoritması kullanılmaktadır. Deneysel sonuçlar, bazı durumlarda uyarlamalı yayınım LMS algoritmalarının geleneksel yayınım algoritmasından daha iyi bir performans sergilediğini ve çoğu zaman hızlı yakınsamayı elde etmek için kararlı durumda daha büyük bir MSD ve EMSE değerleriyle telafi etmenin gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis new distributed adaptive algorithms for the in-networking parameter estimation problem are proposed. They are cooperative and resistant to link failures. The individual nodes run local least-mean squares (LMS) algorithm to estimate the common parameter of interest and then share these estimates with nodes in vicinity. Neighbor nodes use these data to update their own estimates by combining received estimates and processing the resulting aggregate estimates in the local adaptive LMS filters. This strategy is known as the diffusion LMS algorithm.In the first chapter of the thesis stability and convergence of the diffusion LMS algorithm is introduced. Theoretical statement of the evolution of the mean-square deviation (MSD) and excess mean-square error (EMSE) are given in short as stated in literature. Simulations show perfect match between experimental and theoretical evolution of these error measures for diffusion algorithm. Also experiments show that this algorithm has a faster convergence and better performance (tens of dB difference in MSD and EMSE) compared to noncooperative LMS.The second chapter of the thesis contains main contributions of the research. In the diffusion LMS algorithm, aggregation step comprises of combining neighbor estimates by weighing them with constant coefficients. Contrary to this approach, in proposed adaptive diffusion algorithms another adaptation layer is introduced to update these weighing coefficients at every iteration. The weights are constrained to produce a) convex, b) affine combination or c) may not have any constraints. For adaptation purpose gradient-descent algorithm is used. Simulations show that in some cases adaptive diffusion LMS algorithms have faster convergence than classical diffusion algorithm with penalty in larger MSD and EMSE values in the steady-state.