Late companian-early paleocene planktic foraminiferal taxonomy and biostratigraphy in the Adıyaman region (SE Anatolia)
Geç kampaniyen-Erken paleosen planktik foraminifer taksonomisi ve biyostratigrafisi
  1. Tez No: 29781
  2. Yazar: HÜSEYİN YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZ ADIYAMAN BÖLGESİNİN GEÇ KAMPANÎYEN-ERKEN PALE05EN PLANKTIK FORAM ÎNIFER TAKSONOMİSİ VE BÎYOSTRATIGRAFISI YAKAR, Hüseyin Yüksek Lisans Tezi, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof, Dr. Demir Al t iner Şubat 1993, 2 90 Sayfa Bu çalışmanın amacı, sayındere ve Bozova, formasyonları ile Güneydoğu Formasyonu alt üyesine ait (Adıyaman, Güneydoğu Anadolu) Geç Rampan i yan ve Maastrihtiyen planktik foraminifer biyostratigraf isinin oluşturulması ve Kretase/Tersiyer sınırının ortaya konulmasıdır. çalışmada, Karababa ölçülü stratigrafi kesitinde ellisekiz planktik foraminifer türünün tanımı ve revizyonu yapılmıştır. Gontusotruncana, Kassabiana., Biglobigsrinal la, Parvularugoglobiggrina cinsleri ile Kassabiana bang i SOLAK I US ve SALAJ, Kassabiana falsocalcarata (KERDANY ve abdelsalam), Biglobigerinel la multispina lalioker türleri ile Kassabiana falsocalcarata Aralık Zonu ve Parvularugoglobigerina eugubine Toplam Menzil Zonları Güneydoğu Anadolu'da ilk defa olarak tanımlanmıştır.Planktik foram i feri ere göre, çalışılan aralıkta, Geç Kampaniyen'de alobotruncanita calcara ta Toplam Menzil Zonu ile Maastrihtiyen'tite Gansserina gansseri, Abathompnalus mayaroensis ve Kassabiana falsocalcarata Aralık Zonları ve Daniyen'in tabanında Parvularugog lobi geri na eugubina Toplam Menzil ile Morozovella pseudobulloides Aralık zonları ortaya konmuştur. Kassabiana falsocalcarata Aralık Zonu (Geç Maastrihtiyen) Farvularugoglobigerina sugubina Toplam Menzil zonunun (Daniyen'in en alt kısmı) varlığı ile Kretase/Tersiyer sınırı çalışma alanında Germav Formasyonu 'nun devamlı olarak çökelen tabakaları içinde belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler : Planktik foraminifer, Geç Rampaniyen, Maastrihtiyen, Daniyen, Kretase/ Tersiyer sınırı, Biyostratigrafi. sayındere Formasyonu, Eozova Formasyonu, Germav Formasyonu, Adıyaman, Güneydoğu Anadolu. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 606.01.04 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LATE CAMPAN IAN-EARLY PALEOCENE PLANKTIC FORAMINIFERAL TAXONOMY AND BIOSTRATIGRAPHY IN THE ADIYAMAN REGION (SE ANATOLIA) YAKAR., Hüseyin M. 5. in Geological Engineering Supervisor: Prof.Dr. Demir ALT İNER February 1993, 290 Pages This study concerns mainly the Late Campanian and Maastrichtian planktic foraminiferal biozonation of the Saymdere and Bozova formations and lower member of the Germav Formation (Adıyaman, Southeast Anatolia) and determination of the stratigraphic position of the Cretaceous /Tertiary boundary. Fifty eight planktic foraminiferal species were identified, revised and illustrated from the Karababa measured stratigraphic section. The genera Oontusotruncana, Kassabiana, Biglobigerinella Farvularugoglobigerine, species Kassabiana bang! 50LAKIU5 and sala J, Kassabiana falsocalcarata (Kerdany and abdelsalam), Globotruncana pseudoconica SOLAKIUS, Biglobigerinella multispina LALICKER, and Parvularugoglobigerina eugubina