Adaptive routing algorithm for vehicular networks in city environment
Şehir ortamı icin tasarsız araç ağlarında uyarlanır yol saptama algoritması
- Tez No: 297809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Trafik, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Traffic, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tasarsız arac ağlari arasında konuma dayalı en bilinen yonlendirme protokolu Greedy PerimeterStateless Routing (GPSR) protokoludur. GPSR iki farklı tarzda calısır. Fırsatcı algoritma modu vekurtarma algoritma modu. Yonlendirme kararı icin GPSR kendi arac komsu dugumleri arasındabir liste olusturur. Sonraki dugum secimi icin, fırsatcı modunda, komsu dugumler arasındahedefe en yakın cografi noktadabulunan dugum secilir. Fakat bazı zamanlarda cografi olarak yakın olan dugum secildigi haldeveri iletiminde basarısız olur. Bu durumda ileriye dogru gonderim yapılması olanaksızdır. GPSRalgoritmasi kurtarma moduna gecer, bu mod GPSR'ın tamir stratejisini tanımlar. Diger taraftan,tasarsız arac aglarının topolojisi sebebiyle, GPSR bircok farklı olası yolların ve kavsakların olustugusehir ortamında yeterince etkin degildir. Simdiye kadar bir cok GPSR'ı gelistirme calısmaları yapılmıstır,ornek olarak Greedy Perimeter Coordinator Routing (GPCR) ve Greedy Border Superiority Routing (GBSR) verilebilir.GPCR data paket yonlendirimi icin, yol topolojisinde bulunan kavsaklar uzerindeki dugumleri kullanır vehep yonlenimi kavsaklar uzerinden yapar. GBSR ise yerel maksimum durumuyla karsılastıgı sıradaduzlemsel cizge yaratmak yerine sınır ustunluklu cizge yaratır. Bu tez icerisinde sehir topolojisini vearacların gercek hareketlerini dikkate alan bir yonlendirme protokolu onerilmektedir. Tasarsız aracagları icin uyarlanabilir yol saptama algoritması (ARAV) cozumu ile GPSR'a gore paket iletim oranıartmıs, gecikme zamanı kısalmıs, cıkan is oranı artmıs ve firsatcialgoritmanın calısma oranı GPSR'a gore artmıstır. ARAV algoritmasının fırsatcı modundaGPCR ile birlikte tasıt yogunluk algoritması kullanılmıstır. ARAV, GPCR ve GBSR'dan uyarlanabiliryonlendirme algoritması ile farklılık gosterir. ARAV fırsatcı modunda GPCR algoritmasının eksiklerinitasıt yogunluk algoritması ile gelistirmektedir.
Özet (Çeviri)
The most known position based routing protocol for high mobile vehicular ad-hocnetworks is the Greedy Perimeter Stateless Routing (GPSR) protocol. This protocolcontains two routing modes, the greedy mode and the recovery mode, and creates aneighbor list to make a routing decision. The GPSR uses the greedy forwarding methodwhereas hops that follow are chosen based on nodes which are geographically closerto the destination node among the neighboring nodes. Nevertheless, forwarding failsif the current node is geographically the closest but unable to forward the packets tothe destination. In this situation, the GPSR algorithm acts in recovery (perimeter)mode which is the repair strategy of this algorithm. Some enhancements such as theGreedy Perimeter Coordinator Routing (GPCR) and the Greedy Border SuperiorityRouting (GBSR) have been proposed. In this thesis, a routing protocol which workson real city maps and takes into account the actual movements of vehicles in cityenvironment is recommended. We describe Adaptive Routing Algorithm For VehicularNetworks (ARAV) as a solution that improves the packet delivery ratio of GPSR andalso improves the GPCR with road vehicle density information. ARAV differs fromGPCR and GBSR, in that it uses routing algorithms adaptively in two routing modes.In ARAV greedy mode, we address the shortcomings of GPCR by considering thedensity of the paths. Packets are routed from one junction to another, the direction andposition of hops are determined by taking the density of the paths into consideration.Our simulation results show that the proposed ARAV protocol outperforms the GPSRprotocol in terms of packet delivery, throughput, delay in one successful transmissionand greedy/perimeter ratio.