Fabrication of thiol reactive polymeric microstructures
Tiyol reaktif mikro desenlerin hazırlanması
- Tez No: 297811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tiyol gruplarına karşı reaktif maleimid foksiyonel grubu barındıran PEG tabanlı 3 boyutlu hidrojel desenler yenilikçi bir Diels-Alder/retro Diels-Alder stratejisi kullaılarak hazırlanmıştır. Çeşitli miktarlarda tiyol reaktif maleimid içeren dökme hidrojeller ve hidrojel desenler fotopolimerizasyon başlatıcı ve PEG-DA çapraz bağlayıcı varlığında fotopolimerizasyon ile sentezlenmiştir. Bulk ve desenlenmiş hidrojellerin sentezi esnasında tiyol reaktif maleimidler furan ile korumuş halde bulunmaktadır ve jelleşme sonrasında retro Diels-Alder reaksiyonu ile koruması kaldırılmıştır. Hidrojeldeki maleimid gruplarının aktifleştirilmesinden sonra, reaktif maleimid grupları tiyol grubu barındıran boya molekülleriyle foksiyonelleştirilebildiği gösterilmiştir. Tiyol grubu barındıran biyotin türevi tiyole karşı reaktif olan maleimid grupları içere bulk ve desenledirilmiş hidrojellere oda koşullarında kovalent olarak bağlamıştır. Biyotilenmiş hidrojel desenlerine FITC-streptavidin sabitlenmesi ise floresan mikroskop ile takip edilmiştir. Hidrojel içerisideki biyotin miktarını tayin etmek için HABA-assay biyotinlenmiş bulk hidrojel ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PEG-based 3D hydrogel patterns containing thiol reactive maleimide functional groups have been prepared using a novel Diels-Alder/retro Diels-Alder strategy. Bulk-hydrogels and hydrogel patterns containing various amount of thiol reactive maleimide were synthesized by photo-polymerization in presence of photoinitiator and PEG-DA cross linker. The thiol reactive maleimide group was protected with furan during gelation of bulk-hydrogel and patterning of hydrogels and then was deprotected by retro-Diels-Alder reaction. After activation of maleimide in the hydrogel structure, the reactive maleimide group embedded hydrogels can be efficiently derivatized with thiol containing molecules such as a fluorescent dye, BodipyC10SH. Thiol containing biotin derivatives were covalently attached to the thiol reactive maleimide in bulk-hydrogel and hydrogel patterns under mild condition. Immobilization of FITC-streptavidin onto biotinylated hydrogel patterns were performed and investigated by fluorescence microscope. In order to detect amount of accessible biotin in the hydrogel, HABA-assay was carried out with biotinylated bulk-hydrogels.