Dynamic R&D competition under information asymmetry
Asimetrik bilgi altında dinamik AR-GE rekabeti
- Tez No: 297827
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İki rakip firmanın sabit bir ödül için yarıştığı iki aşamalı dinamik araştırma ve geliştirme (AR-GE) oyunu düşünülmüştür. Ödülü yalnızca oyunun kazananı alır ve ödülü alabilmek için firmaların AR-GE oyununun iki aşamasını da tamamlaması gerekir. Bu çalışma kapsamında, firmaların zaman içerisinde teknolojik konumları değiştikçe, yatırım oranlarını nasıl değiştirdikleri analiz edilmiştir. Firmaların Nash dengesindeki yatırım oranları tam bilgili ve eksik bilgili durumlar için karakterize edilmiştir. Tam bilgili oyun ile ilgili gözlemlerimiz bu alandaki literatür araştırmalarıyla paralellik göstermektedir. Firmaların dengedeki yatırım oranları incelendiğinde, lider firmanın takipçi firmaya göre daha fazla AR-GE yatırımı yaptığı ve ödüle yaklaştıkça AR-GE yatırımını arttırdığı gözlenmiştir. Lider firmanın tersine, takipçi firma ise yatırımlarını azaltmaktadır. Ayrıca, iki firmanın da ikinci aşamaya geçtiği durumda rekabetin daha da yoğunlaştığı görülmektedir. Eksik bilgili ve asimetrik oyunda, bir önceki durumdakiyle benzer şekilde, iki firma da ilk aşamayı bitirdikten sonra rekabetin yoğunlaştığı görülmektedir. Fakat bu oyunda eksik bilgi söz konusu olduğundan ve firmaların AR-GE hızları aynı olmak zorunda olmadığından, oyunun dinamikleri değişmektedir. İki firmanın ya da firmalardan sadece birinin ilk aşamayı bitirdiği durumda, AR-GE hızı yüksek olan firmanın -lider ya da takipçi olmasının bir önemi olmaksızın- rakibinden daha fazla yatırım yaptığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We consider a two-stage dynamic research and development (R&D) game in which two firms compete for a constant prize. It is assumed that the prize is given only to the winner of the competition and in order to get the prize, firms need to complete both stages of the R&D game. We aim to analyze how firms alter their investment rates as the technological states of the competition changes over time. We characterize the Nash equilibrium investment rates using backward induction both for the case with complete and incomplete information. Our observations for the complete information case are in line with the R&D literature. In equilibrium, we observe that the leader firm invests more than the follower firm and sensing the victory is close, it intensifies its R&D investments, while the discouraged follower firm reduces its expenditures. In addition, we observe that the rivalry is more intense when both firms reach the second stage of the game. For the incomplete and asymmetric information case, we again observe an intense rivalry in case both firms complete the first stage. However, as there is incompleteness and the speed of the firms' research capabilities are not the same in this case, the dynamics of the game change. When both/either of the firms complete the first stage, it is observed that the firm with the higher R&D capability invests more in innovation than its competitor; independent of it is the leader or the follower.