Küresel yazılım endüstrisinde Türkiye'nin konumu ve gelecek beklentileri
Turkey's current position and future prospects in the global software industry
- Tez No: 553624
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilgi toplumunun veya başka bir ifadeyle modern toplumun yazılım temelli teknolojilere olan bağlılığı ve ihtiyacı, yazılım ürünlerinin ve yazılım endüstrisinin önemini gün geçtikçe artırmaktadır. Düşük maliyetler karşılığında yüksek katma değer üretme potansiyelinin yanı sıra, yoğun rekabet ortamına ve yüksek AR-GE yatırımlarına sahne olan yazılım endüstrisi, ekonomik önemi açısından birçok sektörü geride bırakmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de yazılım endüstrisinin mevcut durumu ve sektörel beklentileri ile küresel yazılım endüstrisinin iktisadî potansiyeli ve gelişmekte olan ülkeler içerisinde genç ve dinamik nüfusu ile ülkemiz adına sunduğu fırsatlar incelenmektedir. Yazılım endüstrisi, bilgi ekonomilerinin temel bileşeni olan bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) içerisinde yer almaktadır. Diğer bütün sektörler ile yatay ilişki içerisinde bulunan yazılım endüstrisinin yapısal özellikleri ve ekonomik boyutu ile bilgi ekonomisi ve bilgi toplumu içerisindeki konumunu kavramak için tümdengelimli bir yaklaşımın uygun olacağı değerlendirilmektedir. Bu düşünce doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde bilgi toplumu ve bilgi ekonomisi hakkında genel bilgiler verilmekte, bilgi ekonomisinin geleneksel ekonomiyle karşılaştırılmalı analizi yapılmaktadır. Müteakiben küresel BİT sektörünün ekonomik boyutu ve Türkiye'nin durumu incelenerek ülkelerin BİT kapasitelerini ölçmek maksadıyla geliştirilen Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi (DESI), Uluslararası Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi (I-DESI) ve BİT Gelişim Endeksi (IDI) verilerine göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Bilgi toplumu ve bilgi ekonomisi ışığında küresel teknoloji endüstrisinin genel bir çerçeveyle ele alınmasının ardından, son bölümde yazılım endüstrisi incelenmektedir. Tezin bu bölümü ABD ve Avrupa'daki yazılım endüstrisini incelemekte ve ardından Türkiye'deki durum hakkında bilgi ve tespitler barındırmaktadır. Sonuç bölümünde ise tespit edilen bulgular ışığında Türkiye'nin küresel yazılım endüstrisindeki payını artırmasının ve küresel teknoloji ekosistemine dâhil olmasının ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacağına yönelik öngörüler paylaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The need and dependence of the information society or in other words modern society to software-based technologies, increases the importance of software products and the software industry itself. In addition to the potential to generate high value added in return for low costs, the software industry, witnessing intense competition and high R&D investments, has left many sectors in terms of economic importance. In this study, current position and future prospects of the software industry in Turkey are examined within the economic potential of the global software industry and opportunities that await Turkey as a developing country with its young and dynamic population. The software industry falls under the sector of information and communication technologies (ICT) which itself is a major component of the knowledge economies. It is considered that a deductive approach would be appropriate to grasp the structural characteristics and economic dimension of the software industry, that is in horizontal relationship with all other sectors, and its position in the knowledge economy and information society. In accordance with this idea, in the first part of the study, general information is given about the information society and the knowledge economy and a comparative analysis of the knowledge economy is made with the traditional economy. Subsequently, economic size of the global ICT sector and Turkey's situation is investigated and assessments made according to Digital Economy and Society Index (DESI), International Digital Economy and Society Index (I-DESI) and ICT Development Index (IDI), which are indexes developed to measure the capacity of a country in ICT capabilities. After handling the global tech industry with a general framework in the light of the information society and the knowledge economy, the software industry is studied in the last chapter. This part of the thesis examines the software industry in the United States and Europe, and then contains information and findings on the situation in Turkey. In the conclusion part, according to the findings, foresights are shared claiming that increasing the share in the global software industry and being part of the global tech ecosystem will have positive contribution to the national economy.