RF front-end of a receiver for a 3 tesla magnetic resonance imager
3 tesla manyetik rezonans görüntüleyici için RF alıcı ön devresi
- Tez No: 297853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARDA DENİZ YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada 3 Tesla Manyetik Rezonans Görüntüleyici alıcısı için UMC 0.18 umteknolojisi kullanılarak alıcı ön devresi tasarlanmıştır. Çalışmanın tasarım koşullar çerçevesinde;ki bu koşullar 1.2 V besleme gerilimi, < 2 mW güç tüketimi, ve < 1 dB NFolarak özetlenebilir; devrik kaskod yapı en uygun tasarım olarak ön görülmüştür.Tasarlanan devrik kaskod farksal kuvvetlendirici yapıdaki LNA'ler için fiziksel serimleriyapılmış ve NMOS giriş çiftine sahip devrik kaskod farksal kuvvetlendirici için hazırlanançizim üretime gönderilmiştir.NMOS giriş çiftine sahip devrik kaskod farksal kuvvetlendirici için; 54 dB gerilimkazancı, 34 dB güç kazancı elde edilmiştir. Şematik benzetimlerde 0.4 dB, fiziksel serimbenzetimlerinde 0.7 dB NF ölçülmüştür. PMOS giriş çiftine sahip devrik kaskodfarksal kuvvetlendirici için; 57.5 dB gerilim kazancı, 36.5 dB güç kazancı elde edilmiştir.Şematik benzetimlerde 0.5 dB, serim benzetimlerinde 0.8 dB NF ölçülmüştür.Ç alışma süresince, düşük gürültülü kuvvetlendirici yapılar incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.Devrelerin detayları çözümlemeleri ve benzetim sonuçlar matematikselifadelerle %93 oranında uyum sağlanmıştır.Sonuç olarak; düşük gerilimli düşük güçlü LNA tasarım gereksinimleri ağrılıklı olaraksistemin bütünüyle ilintilidir. Yani en uygun tasarım yöntemi diye bir kavrammevcut değildir. Tasarımcı, tasarım gereksinimlerine en uygun devre yapısını seçmelidir;ki bizim için bu devrik kaskod yapısıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, a front-end circuitry is designed for a 3 Tesla Magnetic ResonanceImager Receiver with UMC 0:18 m technology. Folded cascode topology is seemed tobe the optimum design for our design specs which are 1:2 V supply voltage, < 2 mWpower consumption and < 1 dB NF. For the designed FDFC LNAs, layouts are drawnand the layout of FDFC LNA with NMOS input pair is sent to fabrication.For FDFC LNA with NMOS input pair; 54 dB voltage gain, 34 dB power gainis obtained. A noise gure of 0:4 dB in schematic simulations, 0:7 dB in post-layoutsimulations is measured. For FDFC LNA with PMOS input pair; 57:5 dB voltage gain,36:5 dB power gain is obtained. A noise gure of 0:5 dB in schematic simulations,0:8 dB in post-layout simulations is measured. Both LNAs have power consumptionof 1:7 mW.During study, low noise amplier (LNA) topologies are observed and compared.Detailed analysis of circuits is done and simulated results are observed to be matchingwith the mathematical expressions around 93%.Consequently; design of an LNA with low-voltage and low-power requirementsheavily depends on the overall system, which means there is not an optimum designway. Designer should chose one of the best circuit topology which meets the designspecications more, that is folded cascode topology for our case.