Searching a website via spoken questions
Sesli sorular aracılığıyla web sitesinde arama
- Tez No: 297852
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARAÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir web sitesinde istenen bilgiye ulaşmak, sitenin merak edilen sorunun cevabını içerdiğinin de garanti olmaması göz önünde bulundurulduğunda, kimi zaman oldukça vakit isteyen bir işlem haline gelmektedir. Tüm sayfalara göz atmak kullanıcıya çok zaman kaybettirebileceği gibi aranan bilginin gözden kaçırılma riski de olduğu için internet üzerinde çeşitli otomatik arama işlemleri geliştirilmiştir. Bu tezde, kullanıcıyı manüel olarak sayfalar arası dolaşmaktan kurtararak sorusunu sesli olarak aldıktan sonra doğrudan ilgili cevapları bulabileceği sayfaya yönlendirmek amaçlanmıştır. Diğer yandan, bu çözümün kullanıcılara sistemle sesli iletişim şansı sunması, özellikle görme engelli kullanıcıları göz önüne alınca, çok önemli bir avantajdır. Bu kapsamda bir diğer amaç da sesli yanıt sistemine okunacak sayfayı hazırlamaktır. Sonuç olarak insanlar Kiosk uygulamaları gibi farklı platformlarda sistemle konuşarak hiçbir yazılı komut olmaksızın sorularına cevap bulabilirler. Yöntem olarak, akustik tanımanın gerçekleştirilmesinin ardından sorunun daha önceden belirlenmiş olan sınıflardan hangisine ait olduğuna karar vermek ve bir anahtar sözcükle ilişkilendirip sayfalarda bu sözcüğü arayarak kullanıcıyı sözcüğün en fazla rastlanıldığı sayfaya yönlendirmek hedeflenmiştir. Sınıflandırma işlemi için veri toplanıp sistem eğitilmiş olup sorunun, önceden belirlenmiş olan 110 sınıftan birine düşürülmesi ve sitede bulunan sayfaları kontrol ederek soru ve cevapla en ilişkin sayfanın kullanıcıya sunulması yoluyla hedefe ulaştırılması odak noktasıdır. Bu yolla kullanıcı sesli şekilde sistemle iletişim kuracak ve çok kısa bir sürede sorusunun cevabına ulaşacak veya liste, kayıt, durum gibi sorgularına ilişkin bilgileri bulacaktır.
Özet (Çeviri)
To reach the desired information on a web site can be a very time consuming task when the fact that the site may not even have that information is considered. In addition to the time consuming feature of checking all the pages, the user can also overlook what she looks for which can be regarded as a human factor. For all these reasons, some automatic search engines are developed, at different success levels. In this thesis, a system is proposed which takes the spoken queries from users and forwards them to the page that has the best answer in order to save them to check all the pages manually. In addition, this kind of solution gives users the chance to communicate with the system by asking spoken questions. This is a very important advantage especially for the visually handicapped people. Another service of the system is to prepare the page to be read by the Text-To-Speech unit. In this way, people can talk to the system and find answers to their questions in various platforms like Kiosk applications without any written command. After automatic recognition; the query is classified and keyword assignment is done. Then this keyword is searched in the target pages and finally the most suitable page's address is returned to the user. For the classification process, sufficient amount of data is collected and the system is trained. After the classifier is constructed, the input is classified into one of the previously specified 110 classes. To sum up the entire system, the user interacts verbally with the system and is forwarded to the page which contains information evaluated as a candidate answer to the question. In short, users are supposed to ask questions requesting information, an answer, or a transaction the system is supposed to bring a relevant page accordingly.