Broadband power-line noise modeling and compensation
Elektrik hattında geniş bantlı gürültü modelleme ve iyileştirme
- Tez No: 297869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KIVANÇ MIHÇAK, PROF. DR. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Elektrik hattı üzerinde genişbant haberleşme, özellikle Akıllı Şebeke'nin gündeme gelmesi ile birlikte dahafazla önem kazanmıştır. Buna rağmen elektrik hattındaki elektriksel gürültü ve kanal parametrelerigenişbant haberleşme için henüz yeterince karakterize edilmemiştir.Kanalın karakterizasyonu için, elektrik hattındaki çok yollu sönümlenme ve frekansa bağlı zayıflamaparametreleri modellenmiş ve deneylerle doğrulanmıştır. Kanal parametrelerinin modellenmesi ile birliktematris tabanlı bir kanal simulatörü geliştirilmiş ve ölçümlerle doğrulanmıştır. Simulatör kullanılarak kanalındağılım parametreleri ve istatistikleri üzerinde bir analiz yapılmış ve sonuçlar sunulmuştur.Tez çalışmasının birinci aşamasında elektrik hattında çalışan ev aletlerinin ürettikleri gürültüler ve arka plangürültüsü çalışılmıştır. Genişbantlı elektriksel gürültüyü frekans bölgesinde modellemek için GenelleştirilmişGauss Dağılımı (GGD) önerilmiş ve önerilen dağılım ölçümlerle doğrulanmıştır. Önerilen modele uygun yeni birgenişbant alıcı yapısı önerilmiş ve önerilen alıcı yapısının geleneksel alıcı performansına göre dikkat çekici biriyileştirme sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Broadband power-line communication (BPLC) has become more popular in the Smart Grid context as itallows broadband access, media sharing, automated meter reading etc. However, it still remains as achallenging task to characterize and compensate for the impairments of the power-line networks for high-speed communications.In the scope of the thesis study, multi-path fading and path loss of the powerline channel are studied anda unit length attenuation profile (ULAP) is derived from measurements as part of the channel characterization.Using ULAP and the other channel parameters, a power-line channel simulator is developed. Correctness ofthe simulation is verified by measurement. Using the PLC channel simulations, statistics of thechannel parameters are also studied.During the course of the thesis work, both broadband noise and home appliance noise are studied andcharacterized. Background noise is analyzed in frequency domain and Generalized Gaussian distribution(GGD) is proposed for modeling the noise amplitude distribution of each individual frequency. Theproposed model is verified by measurements in the Kullback-Leibler sense of distribution mismatch penalty.Using the proposed noise model, a novel Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) basedreceiver is proposed. It is shown that the performance of the proposed receiver utilizing the parametersof the proposed noise model reveals promising results.