Development and analysis of port information technologies for logistics services efficiency: Port of Izmir case
Lojistik hizmetleri verimliliği için liman bilgi teknolojilerinin geliştirilmesi ve analizi: İzmir Limanı örneği
  1. Tez No: 297886
  2. Yazar: TÜRKAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Liman faaliyetleri ile ilgili literatür, limanlardaki operasyonel kaynakların sayısının artışı ile birlikte optimizasyon problemlerinin karmaşıklık seviyesinde de hızlı bir artışa neden olduğunu vurgulamaktadır. Bu tür dinamik ortamlarda, hizmet verimliliğini, rekabetçi yapıyı ve bilgi teknolojileri etkinliğini artırmak için her zaman, her bir karmaşık problemin çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Optimal çözümleri devreye almak ve sezgisel metodları pratik kullanıma kazandırmak ile birlikte çok sayıda operasyonel problemin çözümü mümkün olabilmektedir. Bu tezde liman faaliyetleri verimliliği için, matematiksel modeller, süreç modelleri ve yüksek performanslı algoritmalar sunulmaktadır. Sayısal hesaplamalar ve sonuçlar sunulan unsurların verimli, kullanışlı ve uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Tezde sunulan çalışma sadece İzmir limanı ile sınırlı olmayıp, dünya üzerindeki tüm liman operasyonları için geçerlilik arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The literature about seaport operations emphasizes the fact that numbers of resources utilized at seaport terminals add multitude of complexities to optimization problems. In such dynamic environments, there has been a need for solving each complex operational problem to increase service efficiency and to improve effectiveness of seaport?s IT services and thus seaport?s competitiveness. By implementing optimal solutions and putting into practice of heuristic methods, multitude of operational problems can be solved. Computational results reveal that applied methods are efficient, versatile, and easy to use in solving problems. As an outcome, this thesis offers mathematical and process models, high performing optimization algorithms, and optimization solutions for container terminal operations. In addition, the thesis states key seaport logistics problems and propose innovative algorithms for solving complex combinatorial seaport logistics problems. Computational results present that the proposed algorithms are efficient, convenient, and applicable stochastic methods for solving optimization problems of seaport logistics operations. Additionally, because of the wide applicability of seaport operational research solutions, the thesis not only specifically proposes solutions for İzmir seaport, but also presents solutions for wide range of global seaports operations.