Oktahidroprido [3,2-c] karbazol iskeletinin sentezi üzerine çalışmalar
Studies on synthesis of octahydropyrido [3,2-c] carbazole skeleton
- Tez No: 297885
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Alkaloitlerin önemli bir bölümünü oluşturan indol alkaloitleri, biyolojik özellikleri ve kimyasal yapıları nedeniyle araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu grup içinde yer alan aspidosperma alkaloitlerinin pentasiklik yapısı, değişik ürünlerin sentezine olanak sağlamaktadır. Aspidosperma alkaloitleri ve dimerlerinin başta antitümör etkileri olmak üzere pek çok biyolojik etkisi, bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Tıp, farmakoloji ve biyomoleküler araştırmalar gibi insan sağlığı açısından önemli sahalarda, bu moleküllere olan ilgi hala devam etmektedir.Pek çok sentez çalışmasında aspidosperma alkaloitlerinin temelini oluşturan oktahidroprido [3,2-c] karbazol iskeletinin sentezi, önemli bir basamak olmuştur ve yapılan çalışmaların büyük bir kısmı bu ana iskeletin sentezine yöneliktir. Bu çalışmalar incelendiğinde, reaksiyon basamaklarının oldukça uzun olduğu ve sentez sürecinin güç koşullar gerektirdiği görülmektedir. Bu tezde, oktahidroprido [3,2-c] karbazol iskeletinin daha az basamakta elde edilmesine ilişkin, yeni sübstitüe tetrahidrokarbazol-4-on türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Tetrahidrokarbazol-4-on-3-karboksilat ve tetrahidrokarbazol-1-on-2-karboksilat bileşikleri kullanılarak yapılan çalışmalarda ise spirolaktam halkası içeren yeni tetrahidrokarbazol türevleri sentezlenmiştir. Ayrıca, tetrahidrokarbazol-4-onun 3 konumunda ikili bağın oluşumu sağlanarak elde edilen alfa-beta doymamış karbonil bileşiğine, Michael katılmasıyla uygun grupların takılmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Son olarak da, önceki bir çalışmada 6 basamakta elde edilen N-tosil-4-okso tetrahidrokarbazol-3-propannitril bileşiğinin katalitik indirgenmesi sonucu 4. halkanın oluşumu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indole alkaloids, which constitute a significant portion of alkaloids, attract the attention of researchers due to biological properties and chemical structures. Aspidosperma alkaloids, which are examples of indole alkaloids, allow synthesis of different products because of their pentacyclic structure. Aspidosperma alkaloids and their dimers have got many biological effects, especially antitumor effects. These effects have supported scientific studies. Interest of these molecules still continues for human health medicine, pharmacology and biomolecular studies.Synthesis of octahydropyrido [3,2-c] carbazole skeleton, which is essential for aspidosperma alkaloids, is an important step in many studies and a large part of these studies is for the synthesis of this main skeleton. These studies examined that the reaction steps were quite long and synthesis process was required difficult conditions. In this thesis, synthesis of new tetrahydrocarbazol-4-one derivatives related to obtain octahydropyrido [3,2-c] carbazole skeleton in fewer steps was carried out. Using tetrahydrocarbazol-4-one-3-carboxylate and tetrahydrocarbazol-1-one-2-carboxylate compounds, new tetrahydrocarbazole derivatives containing a spirolactam ring were synthesized. Additionally, double bond in the third position of tetrahydrocarbazol-4-one also obtained and an alpha-beta unsaturated carbonyl compound was synthesized. Participation of the appropriate groups to this alpha-beta unsaturated carbonyl compound via Michael addition have been studied. Finally, reduction of N-tosyl-4-oxo tetrahydrocarbazol-3-propannitrile, which was synthesized in six steps previously, was carried out and resulted in formation of the fourth ring.