EMC testing techniques and simple modification methods for decreasing the interference at televisions
Elektromanyetik uyumluluk test teknikleri ve televizyonlarda gürültüyü azaltmak için basit modifikasyon metodları
- Tez No: 297903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN KÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde, elektromanyetik uyumlandırma (EMU) ve uyumlandırma organizasyonu başlıkları altında bir kılavuz başarılı bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır. Elektromanyetik uyumlandırma elektromanyetik enerjinin, böylesine bir enerjinin endükleyebileceği istenmeyen etkiler (Elektromanyetik kirlilik , veya EMK) referans alınarak üretimi, yayılımı ve tepkilerini inceleyen elektriksel bilimin bir dalıdır. EMU'nun amacı, aynı elektromanyetik ortamda bulunan elektromanyetik fenomeni üzerine çalışan değişik ekipmanların düzgün çalışmasını sağlamak ve doğabilecek herhangi bir girişim etkisini önlemektir. Bunu başarmak adına EMU'yu iki farklı ana başlık altında sürdürürüz.Işınım konusu elektromanyetik enerjinin bazı kaynaklar tarafından istenmeyen üretimini, böylesine bir enerjinin seviyesini düşürmeyi ve bu enerjinin herhangi bir kısmının dış ortama yayılımını önlemekle ilişkilendirilebilir. Bağışıklık konusu ise, tam tersine, planlanmamış elektromanyetik kirliliklerin varlığına karşılık elektriksel ekipmanın düzgün çalışmasını değerlendirmektedir. Bunun yanısıra tüm ışınım ve bağışıklık testlerini en verimli durumda gerçekleştirmek ve bir ürün dizayn edilip, üretildikten sonra EMU testlerinden kalıyorsa neler yapılabileceği de bu tezin amaçları arasında aktarılmaktadır.Çoğu tez ve makale EMU'nun özel yönleri üzerine odaklanmıştır; ben bu tez ile EMU'yu daha genel ve kullanılabilir bilgiler doğrultusunda anlatmaya çalıştım. Vestel Elektronikte çalışırken edindiğim kişisel deneyimlerde dahil olmak üzere özel kaynakları birarada toplamayı uygun buldum. Bu tez ile birlikte mühendislere problemlerin kaynağını hızlı bir şekilde araştırmak ve düzeltici aksiyonları uygulayabilmek adına bir kaynak sağlamaya çalıştım. EMU sorunlarını gidermek diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi belirli bir zaman diliminde uzmanlaşılabilecek bir yetenek ve sanattır. Tüm tasarımcılar özellikli bir ürün yerine üretmek için en uygun ürünü araştırmalı ve geliştirmelidir. Dünyada sistem entegrasyonu sırasında genellikle Ar-Ge mühendisleri, endüstri ve makine mühendisleri ve maalesef EMU mühendisleri, ürün dizaynı sırasında ilişkilendirilen son kişiler olarak, yayılım göstermektedir. Bunun yanı sıra elektronik uygulamalar için bir dizayn prosedürü oluşturmaya çalıştım. Bu sebeple minimum maliyet ile EMU' ğu sağlamak için önemli bir kaynak haline geliyor. Tez genel olarak elektronik uygulamalar için yazılmış olsa da, bu tezin temel özelliği ve uzmanlık alanı tüketici elektroniği konusunda önemli bir rol oynayan EMU başlığı altında basit bir prosedür oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a guide for the headline of electromagnetic compatibility (EMC) has tried to be successfully exhibited. Electromagnetic compatibility is the branch of electrical sciences which study the unintentional generation, propagation and reception of electromagnetic energy with reference to the unwanted effects (Electromagnetic interference, or EMI) that such energy may induce. The goal of EMC is the correct operation, in the same electromagnetic environment, of different equipment which uses electromagnetic phenomena, and the avoidance of any interference effects. In order to achieve this, EMC pursues two different kinds of issues.Emission issues are related to the unwanted generation of electromagnetic energy by some source, and to the countermeasures which should be taken in order to reduce such generation and to avoid the escape of any remaining energies into the external environment. Immunity issues, in contrast, refer to the correct operation of electrical equipment in the presence of unplanned electromagnetic disturbances. Also accomplishing all emission and immunity tests with efficient conditions, performing both emission and immunity tests efficiently and what can we do if the product is already designed, manufactured, and after that failed the EMC tests.Most of the thesis and documents focuses on special aspects of EMC; in this thesis I have tried to explain EMC towards more general and more useful information. I used to gather the special resources including my personal experience which was gained while my working time in Vestel Electronics. Within this thesis I attempted to provide a source for engineers to have quick discovery for focus of the problem and apply corrective actions. EMC troubleshooting is both a skill and an art that must be mastered over the course of time as the other engineering branches. In spite of specialty, all designers must research and develop the most suitable product for production. In the world, system merging is generally allocated to research and development (R&D) engineers, industrial and mechanical engineers, and the EMC engineer always the last person who has participated in the product design. I also try to accomplish a design procedure for electronics applications. Thus it becomes a useful guide for the design for ensuring the compliance for EMC with minimal cost. Thesis is prepared for general application of electronics, but the main property and specialty of this thesis is the clear procedure for a specific topic that is EMC which takes a big role in consumer electronics.