Physical and electrochemical characterization of co-deposited TiO2 and MgO layer on Ti6Al4V by micro arc oxidation (MAO)
Ti6Al4V üzerinde mikro ark oksitlenme (MAO) ile birlikte çöktürülen TiO2 ve MgO tabakasının fiziksel ve elektrokimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 297909
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mg, doğal kemik yapısında eser miktarda olmasına rağmen, varlığı kemik gelişiminde önem teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Ti6Al4V üzerine Mg' un elementel ya da oksit formunda titanium oksit ile gözenekli, sıkıca yapışan ve tümleşen şekilde birlikte çöktürülerek kompozit bir tabaka elde edilmesidir. Mg' un Ti6Al4V alaşım yüzeyinde oluşan titanium oksit ile birleştirilmesinin biyouyumluluk özelliğini geliştirmesi beklenmektedir. MAO ile oluşturulmuş gözenekli tabaka, kemik ve implantın sıkıca kaynaşmasına sebep olacaktır. Son olarak MAO modifiye edilmiş kaplamaların içindeki Mg varlığı, vücut içi ortamlarda implantın biyoaktivitesini geliştirecektir.Elde edilen kaplamaların faz tanımlamaları Rigaku D/max-2200/PC XRD (X-ray diffractometer) ile; yüzey morfolojileri ve elementel analizler JEOL-JJM 6060 model SEM ve EDS (energy dispersive X-ray spectroscopy) sistem eklentisi ile; yüzey pürüzlülükleri ise XP2 yüzey profilometresi (Ambios XP2 Stylus Profiler) ile belirlenmiştir. Kaplamaların elektrokimyasal karakterizasyonları Gamry Reference 3000 model Potansiyostat/Galvanostat ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar neticesinde Mg' un titanium oksit içine doplandığı ve magnezyum dititanat fazının elde edildiği sonucuna varılmıştır. Kaplamaların yapıları gözeneklidir ve yüzde 2.35-7,05 Mg içermektedir.
Özet (Çeviri)
Although Mg has limited amount in natural bone structure; its presence is vital for bone growth. The intention of this study is to obtain a composite oxide layer which is porous, well-adherent and integrated with elemental or oxide form of Mg inside titanium oxide on the surface of Ti6Al4V. It is expected that integration of Mg in titanium oxide on Ti6Al4V surface will develop this biocompatibility properties. The porous layer which will be formed by MAO will cause a strong adhesion of the implant and bone. Finally the presence of Mg in MAO modified coating on implant materials will improve the bioactivity of the implant in vivo conditions.Phase identifications of the fabricated coatings were performed by Rigaku D/max-2200/PC XRD (X-ray diffractometer) and surface morphologies were investigated using JEOL-JJM 6060 model SEM (scanning electron microscopy) with an EDS (energy dispersive X-ray spectroscopy) system attachment. Surface roughness of coatings was analyzed by XP2 surface profilometry (Ambios XP2 Stylus Profiler). Electrochemical characterization of coatings was analyzed with potentiostat/galvanostat (Gamry Reference 3000 Potentiostat/Galvanostat/ZRA). It was shown that Mg was doped into the titanium oxide and a new phase, magnesium dititanate had been obtained. The structure of coatings was porous and doped with Mg at concentration between 2.35 - 7.05 percent.