Zn, Zn-Fe ve Zn-Fe-Co kaplanmış karbon çeliğin korozyon direncinin iki farklı ortamda sentezlenen Poli(o-anisidin-co-pirol-co-N-metilpirol) ve poli(anilin-co-pirol-co-N-metilpirol) terpolimer filmler ile geliştirilmesi
The improvement of corrosion resistance of zinc zinc-iron and zinc-iron-cobalt plated carbon steels by poly (o-anisidine-co-pyrole-co-N-methylpyrrole) and poly (aniline-co-pyrrole-co-N-methylpyrrole) terpolymers synthesized in two different medium
  1. Tez No: 456410
  2. Yazar: FATMA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TUNCAY ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, çinko, çinko-demir (ZnFe) ve çinko-demir-kobalt (ZnFeCo) metal ve metal alaşımlar karbon çelik elektrot yüzeyine kaplanıp poli(anilin-co-pirol-co-N-metilpirol) ve poli(o-anisidin-co-pirol-co-N-metilpirol) terpolimer filmler bu elektrotların yüzeylerine dönüşümlü voltametri tekniği ile sodyum okzalat ve sodyum tartarat ortamlarında elektrokimyasal olarak sentezlenmiştir. Bu elektrotların karakterizasyonları doğrusal taramalı voltametri (LSV) tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Kaplanmış ve kaplanmamış elektrotların korozyon performansları % 3.5 NaCl çözeltisi içerisinde elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS), anodik polarizasyon ve açık devre potansiyeli-zaman (Eocp-t) teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Terpolimer film kaplı elektrotların yüzey ve yapı morfolojileri ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) analizleri kullanılarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda terpolimer filmlerin karbon çelik yüzeyinde uzun bekleme sürelerinde bile korozif ürünlere karşı etkin bir bariyer özellik gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca terpolimer filmlerin etkili korozyon performansları için, sentez yapılan elektrolit çözelti türünün de oldukça önemli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc, zinc-iron (ZnFe) and zinc-iron-cobalt (ZnFeCo) metal and metal alloys were deposited on carbon steel electrode surfaces and poly(aniline-co-pyrrole-co-N-methylpyrrole) and poly(o-anisidine-co-pyrrole-co-N-methylpyrrole) terpolymer films in sodium oxalate and sodium tartrate mediums on this electrode surfaces were obtained by using cyclic voltammetry technique. The characterization of these electrodes were performed by using lineer sweep voltammetry technique (LSV). The corrosion performances of uncoated and coated electrodes were investigated by using electrochemical impedance spectroscopy (EIS), anodic polarization and open circuit potential-time (Eocp-t) techniques in 3.5% NaCl solution. Surface and structure of terpolymer films were determined by scanning electron microscope (SEM) and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) analyzes. The results showed that terpolymer films were exhibited significant physical barrier behavior on Zn, ZnFe and ZnFeCo metal and metal alloys plated carbon steel, in longer exposure time. Additionally for efficient corrosion performance of terpolymer films were observed that significant to electrolyte solution type.