İletken ipliklerin üretim yöntemlerinin ve özelliklerinin irdelenmesi
A research about production methods and properties of conductive yarns
- Tez No: 297908
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda hızla artmakta olan insan ihtiyaçları, klasik tekstil ürünlerinden ziyade teknolojik uygulamaları talep etmektedir. Bu durum birçok araştırmanın ve gelişmenin sağlanması için alternatif tekstil ürünlerinin çıkmasına neden olmuştur. Elektronik tekstil ürünleri, bu arayışlara cevap verebilecek nitelikte olmakla beraber geniş kullanım alanları nedeniyle üretim işlemleri yaygın hale gelmiştir. Günümüzde, tıp ve askeri alan başta olmak üzere, uzay çalışmaları ile endüstri ve günlük hayatta koruma, ısıtma, savunma, sağlık, iletişim, hesaplama, otomasyon amaçlı tekstil ürünleri rol almaktadır. Bu ürünlerin üretilmesi ve geliştirilmesinde farklı teknikler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de, metal tel içeren iplikler üretilmesi ve bu alanda amaca uygun olarak kumaş yüzeyi elde edilmesidir.Bu çalışmada, bakır ve paslanmaz çelik tel içeren pamuk ve poliakrilik metal iplikler üretilmesi amaçlanmıştır. Üretim aşamasında, farklı iplik üretim teknikleri, makine çekim ayarları, hammadde oranları ve tel inceliklerinde çalışılarak elde edilen ipliklerin numara, mukavemet ve tüylülük gibi fiziksel özellikleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar ışığında, ileride elektronik tekstillerin üretiminde kullanılabilecek ürün (metal tel içeren iplik) ve üretim yöntemleri değerlendirmesi yapılmış, üretim aşamasında karşılaşılan sorunlar ve bunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Of late of years human needs, which are increased quickly, demand technological applications of textile products more than classical textile products. This condition causes that alternative textile products come out to provide a great deal investigation and development. Electronic textile products, because of their wide application areas with could answer these searches, production methods have been common. Nowadays, in first instance, having a purpose which impending military and medicine areas, industry with space labours and protection, heating, defence, medicine, communication, calculation, otomation, textile products have taken part in daily life. In production and improvement these products have been used diffirent techniques. One of them, production of yarns which have containing metallic wire and acquiring fabric surface in this area.In this study, it is aim that to produce cotton and polyacrylic yarns which are containing copper and stainless steel wire. Throughout production, operating different production methods, machine drawing calibrations, raw material ratios and wire fineness, and obtained yarns phycsical properties which are fineness, strenght, hairness are analyzed. With having studies, in future, have been evaluated product (yarn containig a metal wire) and production methods which could use in production electronic textiles and have presented problems with during production phase and solution suggestion to these cases.