Cross-country consequences of the 2007-2009 global financial crisis: American exposure and financial conatgion
2007-2009 global finansal krizin sonuçları: Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı yayılma etkisi
- Tez No: 297914
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada global finansal krizin kaynağı Amerika Birleşik Devletleri olarak alınmış olup, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için finansal yayılma etkileri incelenmiştir. Çalışmada vektör otoregresif model kullanılmış olup, ülkelerin borsaları ve finansal stabilite koşulları araştırılmıştır. Sözkonusu çalışmada elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, bugüne kadar yaşanmış etki alanı en yaygın olan, Amerika kaynaklı global finansal kriz gelişmekte olan ülkelerden ziyade gelişmiş olan ülkelerde etkili olmuştur
Özet (Çeviri)
In this study diffusion of the global financial crisis is analysed. More spesifically, keeping the United States as the natural origin of the crisis its effect on emerging and advanced countries are examined. Using Vector Autoregression models it is found that both stock markets and financial stabilities are mostly influenced by the fluctuations in the U.S.. The empirical evidence in this study finds a strong evidence in contagion. We further extend the analysis towards the impulse responses and variance decompositions. The results are in line with the expectation. During this most severe global financial crisis, it is found that advanced countries has larger sensitiveness to US shocks compared to emerging countries. Our findings underline the importance of spillover effects and financial system interdependence.