Tapu sicilinde beyanlar
Statements in the land registry
- Tez No: 297915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Aynî haklar eşya üzerinde hâkimiyet sağlayan ve herkese karşı ileri sürülebilen haklardır. Herkesin bu hakları ihlâl etme olasılığı vardır. İhlâl etmeme yükümlülüğü altında olan kişiler bu hakların varlığını, kapsamını ve sahiplerini hukuk sistemimizde taşınırlarda zilyedlik, taşınmazlarda ise tapu sicili sistemi ile öğrenir. Taşınmazlarda aynî hakların alenileştirilmesi için kayıt ve tespit sistemi, torrens sistemi ve tasdik sistemi gibi başka sistemler de mevcuttur. Hukuk sistemimizde ve İsviçre hukukunda kabul edilen tapu sicili sisteminde her taşınmaza bir sayfa açılmakta ve taşınmaza ilişkin tüm işlemler bu sayfa üzerinde gerçekleştirilmektedir. Taşınmaz üzerindeki aynî haklar, şerh edilmiş haklar, rehinler ve diğer bilgiler bu sayfalarda görülmektedir. Tapu sicili devletin sorumluluğu altında tutulan defterler bütünüdür. Tapu sicili ana siciller, yardımcı siciller ve tapu sicili bulunmayan yerlerde tutulan defterlerden oluşur. Tapu kütüğü sayfası farklı etkilere sahip pek çok sütundan oluşmaktadır. Genel bir ifadeyle, taşınmazın yüz ölçümünü, niteliğini ve sayfa numarasını içeren kısım, şerhler sütunu, mülkiyete ilişkin sütun, irtifaklar ve gayrimenkul mükellefiyetleri sütunu birinci sayfada yer almaktayken, ikinci sayfada beyanlar sütunu ve taşınmaz rehinlerine ilişkin sütun bulunmaktadır. Tapu kütüğünde taşınmazla ilgili olarak başlıca tescil, şerh, beyan ve terkin işlemleri yapılır. Çalışmamızın konusunu oluşturan beyan, tapu kütüğünde beyanlar sütununa yapılan kayıt işlemidir. Beyanlar sütununa Kanun tarafından öngörülen hususlar yazılabilir. Bu hususlar öncelikli olarak Medenî Kanun'da ve Tapu Sicili Tüzüğü'nde düzenlenmiştir. Çalışmamızda mevzuatta yer alan beyan olarak yazılması öngörülmüş olan hususlar tek tek ele alınmıştır. Beyanlar sütununa kaydedilmesi gereken hukukî durum özel hukuktan kaynaklanabileceği gibi kamu hukukundan da kaynaklanabilir. Beyanların hukukî sonuçları beyan edilecek hususa göre değişir. Beyanlar sütununa yapılacak kayıt genellikle bilgilendiricidir, taşınmaz ile ilgili bir hukukî durumu üçüncü kişilere ilân etmeye yarar. Bazen beyan adi karine yaratır, eski hukuktan intikal eden aynî hakların beyanı ve eklentinin beyanı buna örnek olarak gösterilebilir. Beyanların tescil gibi kurucu etkisi yoktur. Beyanlar sütununa yazım bir aynî hakkın doğumuna, kapsamının değiştirilmesine ya da sona ermesine yol açmaz. Bu nedenle aynî hakları doğrudan etkilemez. Şerhler gibi kişisel hakları güçlendirici, doğrudan tasarruf yetkisini kısıtlayıcı ya da geçici tescil doğuran etkisi de yoktur. Beyanlar için tapu siciline güvenin korunması ilkesinden söz edilemez; çünkü beyana dayanarak iyiniyetle aynî hak kazanılması mümkün değildir. Beyan sütununa kaydın nasıl yapılacağı ve bunun nasıl çizileceği Tapu Sicil Tüzüğü'nde düzenlenmiştir. Beyanlar aynî hakları doğrudan etkilemediğinden yolsuz beyanların düzeltilmesi için tapu sicilinin düzeltilmesi davası açılamaz. Tapu memuru ilgililerin yazılı rızası üzerine ya da mahkeme kararı ile düzeltme yapabilecektir. Bu düzeltme yeni bir kayıt yapılması olabileceği gibi eski kaydın silinmesi de olabilir. Ancak sadece tek bir durumda, Medeni Kanun öncesinde kurulmuş, bugün geçerli olan ancak artık kurulmaları mümkün olmayan aynî hakların beyanının yolsuz olması durumunda beyan tescil etkili olduğu için tapu sicilinin düzeltilmesi davası açılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Real rights are the rights that dominates properties and can be hold against everyone. Everyone has the possibility to violate these rights. People who are responsible not to violate these rights, learn these rights, their scope and owners from possessory for movable properties and land registry system for immovable properties. Other systems such as registration and identification system, the Torrens system and certification system are available for real rights of immovable properties.In our legal system and Swiss law, land registry system has a page for each real property and all real property related transactions carried out on this page. Real rights, annotated rights, pledges and other information for the immovable property appear on these pages.Land registry ia a set of books kept under the responsibility of the government. Land registry consists of main registries, subsidiary registries and books kept for places that land registry does not apply.Land registry page consists of many columns that have different effects. Broadly, the measurement, nature and the page number, commentaries column, the column of ownership, and real estate obligations column of the real estate are on the first page, statements column, and the pawns column of the real estate are on the second page. For immovable properties registration, endorsement, representation and cancellation procedures are performed on the land registry index. Statements which is the subject of our study, are the records that are entered to the statements column of the land registry index. Statements which provided by the Law can be written to the statements column. These issues are primarily organized in the Civil Code and the Land Registry Regulations. In our study, issues as stated in the written legislation that are foreseen as statements are discussed individualy.Legal situation that should be entered to the statements column can be caused by both private-law and public law. The legal results of the statements depends on the statements to be declared. Data on the Statements column are generally informative, they are for claiming the legal status of real estate-related benefits to third parties. Sometimes statements create a presumption, declaration of the old law that was passed on real rights, and the add-statement may be shown as an example. Statements do not have constitutive effect like registration. Data on the statements column does not result in the creation, termination or modification of coverage. This therefore does not directly affect the real rights. They do not boost, dispose personal rights or raise temporary registration like annotations. The principle of protection of trust for the land register can not be mentioned for statements because the statement can not be used to gain real rights based on good faith acquisition.How to enter data for the statements column and how will it be drawn are organized by the land registry regulations. As statements does not directly affect the real rights trial record can not be opened for correction of improper statements. Land registry index will be fixed by the land registry officer by a court decision. This correction may be as a new record or as a deletion of an old record. However, for a real right which applies today, but now is not feasible to establish, trial record can be opened for the title.