Harput yöresindeki Yüksekova karmaşığından çıkan suların Cu ve Zn içerikleri
Cu ve Zn contents of the waters originating from Yüksekova complex in Harput vicinity
- Tez No: 29793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
-I- ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARPUT YÖRESİNDEKİ YÜKSEKOVA KARMAŞI?INDAN ÇIKAN SULARIN Cu Ve Zn İÇERİKLERİ Ayşegül YILDIZHAN Fırat üniveristesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı 1993 Sayfa 60 inceleme alanı, Harput nahiyesinin ve 1/S5.000'lik K4atu -K42Ct -K4ECB -K4ede pafta la lar m m bir kısmını içerir, inceleme alanı ve çevresinde Yüksekova Karmaşığı, Harami Formasyonu, Kırkgeçit Formasyonu ve Karabakır Formas- yonu olmak üzere dört birim mevcuttur. Kon iasiyen-Kampan iyen yaşlı Yüksekova Karmaşığı çalışma alanının en yaşlı birimini oluşturur. Bu birim granit, granodiyorit, diyorit, monzodi- yorit ve bunları kesen damar kayaçlarından oluşmuştur, üst Meastrihtiyen yaşlı Harami Formasyonu, konglomera kireçtaşı, karstik masif kristalize kireçtaşları ile temsil olunur. Ot - ta-üst Eosen yaşlı Kırkgeçit Formasyonu, kumtaşı, kumlu ki reçtaşı, kireçtaşı ve marndan oluşmuştur. Kırkgeçit üzerine açısal uyumsuzlukla üst Miyosen yaşlı Karabakır Formasyonu gelmektedir. Olivinli bazalt ile temsil edilmektedir.-II- Su örnekleri kaynaklar, kuyular ve akarsulardan alın mıştır, örnekler 1 lt.'lik beyaz plastik kaplar içine konmuş, üzerine 2 mi nitrik asit eklenerek elementlerin çökelmesi ön lenmeye çalışılmıştır, örnekler alınırken suların kirli olma masına dikkat edilmiş ver filitreden süzülerek alınmıştır. Alınan örnek yerleri hemen harita üzerine işaretlenmiştir, örnekler numaralandırılarak laboratuvara taşınmıştır. Örnekler, laboratuvarda Atomik Absorpsiyon Spektro- metresi kullanılarak analiz edilmiştir. Cu içerikleri alevli, tamik Absopsiyon Spektrometresi ile, Zn içerikleri ise Gra fit Fırınlı Atomik Absorpsiyon spetrometresi kullanılarak analiz edilmiştir. Daha sonra elde edilen veriler, standart sapma ve pro- babilite grafikleri ile değerlendirilmiştir. Bu sonuçlara göre Fetiahmet Bahçeleri mevkiinde ve Kızıldag yöresinde cev herleşmeye işaret olabilecek anomaliler saptanmıştır. Nitekim Kızıldag yöresinde daha önce bilinen Cu cevherleşmeleri var dır. ANAHTAR KELİMELER: Su Jeokimyası, Cu-Zn anomalileri, Yüksekova cevherleşmeleri
Özet (Çeviri)
-III- ABSTRACT M.Sc.Thesis Cu and Zn CONTENTS OF THE WATERS ORIGINATING FROM YÜKSEKOVA COMPLEX IN HARPUT VICINITY Ayşegül YILDIZHAN Fırat University Graduate School of Science and Technology Department of Geological Engineering 1993 Page 60 The studied area comprises Harput and in its surroun dings and covers some parts of K4Sb*» - K42Ci - K^2Ce K4Hda sheets of 1:55000 scale topographic maps. The studied area and its vicinity is composed of Yüksekova Complex, Harami Formation» Kırkgeçit Formation and Karabakir Forma tion Coniacian-Campanian Yüksekova Complex is the oldest unit of the area. The unit is composed of granite, granodiorite, diorite, monzodiorite and cutting these subvolcanic rocks. Upper Maestrichtian Harami Formation bears lithologies of conglomerate, limestone and massive limestone. Middle-Upper Eocene Kırkgeçit Formation is composed of sandstnoe, sandy.IV- limestone, limestone and marl. Upper Miocene Karabakir For mation overlies Kırkgeçit Formation with angular discomfir- mity. Karabakir Formation is represented by olivine bearing basa 1 ts. The water samples were collected from sprihgs, wells and streams. The samples were collected in 1-lt. plastic con tainer and 2 ml. HNOs was added to each container in order to avoid any precipitation. The samples were filtered and sample locations were marked on the map. The samples were analyzed using AAS techiniques. The Cu contents were deter mined using Flame AAS tehniques and Zn contents were determi ned using Graphite Oven AAS techinques. Then, analytical findings were evaluated using standard deviation and probablity graphics. As a result two anomalous regions were determined; Kızıldag and Feti Ahmet Gardens. The mineralizations in the first region are konwn. KEY WORDS; Water geochemistry, Cu-Zn anomalies, Mineralizations in Yüksekova.