Filistin-İsrail arasındaki temel sorunlar ve Uluslararası Hukuk
The basic problems between Palestine-Israel and the International Law
  1. Tez No: 297956
  2. Yazar: İLHAN ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM BATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
20. yüzyıl boyunca var olan ve çözüm sağlanamamasının yanı sıra sürekli olarak büyüyen Filistin sorunu, sadece İsrail ve Filistin topraklarını ilgilendiren bir sorun olmamış, gerek büyük güçlerin gerekse de komşu Arap ülkelerinin de dolaylı / dolaysız taraf oldukları bir sorun olarak günümüze kadar devam etmiştir.Filistin Sorunu'nun tarihsel arka planının açıklanmasında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararlar paralelinde konu analiz edilerek, Birleşmiş Milletler'in sorundaki öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Temel sorunlar olarak kabul edilen Kudüs, Filistinli mülteciler, İsralli yerleşimciler, su ve duvar inşası sorunlarının gelişimi ve çeşitli sözleşmelerle bu sorunların çözümlerinin ortaya konulması ise, uluslararası hukukun konuyla ilgili yetersiz kalmadığını kanıtlamıştır. Bu durumda, sorunlarla ilgili uluslararası hukuk kararlarının uygulanmasıyla çözümün sağlanabileceği sonucuna varılması önemlidir. Ayrıca Filistin Devleti'nin kurulmasının önündeki en önemli engellerden olan Fetih / HAMAS ve Gazze / Batı Şeria bölünmüşlüğünün yarattığı olumsuz gelişmeler, Filistin Sorunu'nun çözümsüz kalmasına neden olmaktadır. Bu çözümsüzlük durumu, yabancı bir devletin işgali altında olma durumundan kaynaklanan self-determinasyonun Filistin Sorunu'nda yeterince tartışılamaması sonucunu doğurmaktadır. Uluslararası hukuk açısından, temel sorunların uzlaşılabilecek çözümleri olmasına rağmen, İsrail'in uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletler'i ve uluslararası hukukun kararlarını hiçe sayan tutumu nedeniyle sorunlar çözümsüz kalmaya devam etmektedir. Uluslararası hukuk kararlarıyla sorunların çözümlerinin sağlanabilmesi için, başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun ortak bir tutum göstermesi gerekmektedir. Uluslararası hukukun uygulanabildiği örneklerdeki ortak nokta olan büyük güçlerin ve Birleşmiş Milletler'in etkin bir şekilde devreye girmesi durumu Filistin Sorunu'nda var olmadığı için sorun çözümsüz kalmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Palestine problem which exist during the 20th century, and besides not being solved, grows continuously has not been a problem that not only concerns territory of Israel and Palestine but also has come until today as a problem of which both great powers and neighbouring Arab countries are parties.Explaining the historical background of the Palestinian problem, the desicions taken by the United Nations are analyzed in paralel threads, the importance of the issue the United Nations is intended to reveal. Jeruselam, Palestinian refugees, Israeli settlers, water and development of wall-building issues are adopted as the basic problems and with the variety of contracts, revealing the solutions of these problems is proved that the international law isn?t inadequate about this subject. In this case, it is important to conclude that with the implementation of the international law desicions about issues, the solutions can be achieved. Also, the possible establishment of a Palestinian State`s most impotant obstacles as dividedness of Fatah/HAMAS and Gaza/West Bank which create negative developments cause the Palestinian issue unresolved. Because of this unresolved situation, self-determination which arise from being occupied by a foreign state can not be discussed at the Palestinian problem. Because of the Israel?s attitude taking no notice of international community, the United Nation?s and international law?s desicions, the problems continue to remain unsolved although the basic questions can be solved in terms of international law. Particularly USA, international community should show common position to solve the problems with international law. International law?s applicable example?s common points are great power?s and United Nation?s situation which engage in an active way, because of its absence at Palestine Issue, the problem continues to remain unresolved.