İlköğretim I. kademe öğretmenlerinin yeni ilköğretim programı hakkındaki düşünceleri
Teachers' views of primary curriculum
- Tez No: 297957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, İlköğretim I. Kademede görev yapan öğretmenlerin 2005?2006 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan yeni ilköğretim programı ve bu programın temel aldığı yapılandırmacı yaklaşımın uygulanmasına yönelik düşüncelerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak görüşülen kişilerin deneyimlerinden yararlanarak amaçtan sapmadan farklı düşünceleri keşfetmek amaçlandığından yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Böylelikle araştırma esnasında araştırılan konunun yanında başka konular hakkında da araştırmacının sorular sormasına ve bilgi sahibi olmasına olanak sağlanmıştır. 2008?2009 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde çeşitli ilköğretim okullarında görev yapan 31 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin analizinde nitel araştırma yöntemlerinden Strauss ve Corbin'in yaklaşımı olan gömülü teori yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın analiz safhasında öğretmenlerle yapılan görüşmelerde her soruya vermiş oldukları cevaplar satır satır okunup incelenerek araştırmanın amacına uygun olduğu düşünülen ifadelerin altları çizilmiş ve bir kelime veya kelime grubuyla kodlanmıştır. Böylelikle, kodlanan bir veri aynı özelliklere sahip olan başka bir veri ile aynı kodu almıştır. Böylelikle, analiz sonrasında verilerden elde edilen kavramlar arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Araştırmada görüşmeler sonucu elde edilen bulguların analizi sonucunda ?öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşım üzerine düşünceleri?, ?yeni ilköğretim programının getirdiği değişiklikler?, ?yeni ilköğretim programının uygulanması sırasında karşılaşılan zorluklar? olmak üzere üç ana kategori oluşmuştur. Görüşmelerden elde edilen veriler öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşımı kavram olarak tanımlayamadıkları ancak, deneyimlerinden ve derslerde kullandıkları yöntemlerden yola çıkarak açıkladıkları görülmüştür.Araştırma bulguları dikkate alındığında, öğretmenlere, yapılandırmacı yaklaşım ile ilgili detaylı bilgi edinmeleri ve böylelikle yeni ilköğretim programını etkili bir biçimde uygulayabilmeleri için, hizmet içi eğitime ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand the opinions of the primary school teachers? about primary curriculum in which constructivist approach was considered as a basis.In this research, survey model was used. Semi-structured interview technique is used in order to gather the data. 31 primary teachers who work various primary schools in Istanbul in the 2008?2009 academic year involved in this research. In order to analyze the data, Strauss and Corbin?s (1998) grounded theory methodology was administered. During the analysis, teachers? responses to the interview questions were scanned throughly, the points that suited to the aim of research were underlined and were encoded with a word or a phrase. As a result an encoded data that has similar qualities with other data has taken the same code with them and thus, the categories were discovered. The relations between the concepts and categories were also explained. As a result of analysis, three main category were formed. These are: ?teachers? views of constructivist approach?, ?changes that primary curriculum brought?, ?difficulties of implementing primary curriculum?. The data analysis revealed that although the teachers could not explain the term `constructivist approach? theoretically, they explained through their experiences. The research suggests that teachers need to have in service education in order them to gain a detailed information about constructivist approach that primary curriculum considers.