Vüs'at O. Bener'in sanatı ve 'Ihlamur Ağacı' oyununun yapısalcı bir yaklaşımla incelenmesi
Vüs'at O. Bener's art and analyzing the play 'Ihlamur Ağacı' in a structurlist way
  1. Tez No: 297965
  2. Yazar: DİDEM OKUR KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Vüs'at O. Bener'in genel çerçevede yaşamına, sanatına, yapıtlarına değinilmiş ve ?Ihlamur Ağacı? adlı oyunu odak alınarak yapısalcı bir yaklaşımla çözümlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada amaç, çağdaş Türk yazınına yenilikleriyle katkı sağlayan ve yapıtlarındaki özgün yapısıyla seçkin okur/eleştirmen kitlesine seslenen yazarın hem çok yönlü sanat yaşamına değinmek hem de ?Ihlamur Ağacı? adlı oyununu yapısalcı bir yaklaşımla çözümlemektir.Yazar yapısalcılığı yazınımızdaki birçok sanatçıya göre daha önce kavrayıp yapıtlarında uygulamıştır. Ancak, yapısalcılığa özgü olan kapalı metinleri herkes tarafından anlaşılamamış; bu nedenle yapıtları dar bir çevrede okunmuş ve değerlendirilmiştir.Bu çalışmada ?Ihlamur Ağacı? adlı oyunun seçilmesinin nedeni; günümüz sorunsallarından iletişimsizlik, yabancılaşma gibi konuların yapısalcılığa uygun olarak işlenmiş olması ve aynı zamanda ödül almasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, Vüs?at O. Bener?s general framework, life, art, works of art are addressed and it is tried to be analyzed in structuralist approach by putting the play "Ihlamur Ağacı? (Lime Tree), in the centre. The aim of this study is to address the writer?s versatile artlife and analyze the play ?Ihlamur Ağacı ? in a structuralist way.The writer is the one who understood the structuralist approach much earlier and better than his contemporaries. However, his style of using this approach could not be understood by everyone , it remained restricted in a specific zone only.The first reason why the play ? Ihlamur Ağacı ? was choosen in this study is ; today?s problems i.e. lack of communication , alienation which are issued in this play by applying the structuralist way correctly and the other reason is that this play was awarded.