Assos Athena Tapınağı restorasyonu proje önerisi
The restoration project of the Temple of Athena at Assos
  1. Tez No: 297964
  2. Yazar: ERDEM SALCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Mimarlık, Archeology, Archaeometry, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Assos akropolünde yer alan tapınak, kentin koruyucusu olarak bilinen Tanrıça Athena `ya adanmıştır. Yapının, M.Ö. 6.yy. da inşa edildiği bilinmektedir. Yapı, Ion düzenine özgü kabartmalı frize sahip olması nedeniyle mimarlık tarihinde özgün bir konuma sahiptir. Geçmişten günümüze Assos'ta yürütülen bu çalışmalar neticesinde, yapının mimari özellikleri genel anlamda tespit edilmiştir ve yayınlanmıştır. Geçen zaman içinde, Arkeoloji bilimi hızlı bir şekilde gelişmiş ve disiplinler arası çalışmalar önem kazanmıştır. Yapıda ait kalıntılarda görülen hızlı tahrip süreci, bu kalıntıların günümüzün teknolojik ve bilimsel hızlı gelişmelerden yararlanılarak, kalıntıların kayıt altına alınmasını ve sanal ortamda belgelenmesini gerektirmiştir.Bu amaçla, 2008 ? 2009 yılları arasında, Assos çevresi ve müzelerde yürütülen çalışmalarla yapının günümüze ulaşan parçaları tespit edilmiştir. Bu çalışmalar, bu parçaların bir araya getirildiği ve yapının mimari özelliklerinin 2 ve 3 boyutlu çizimler aracılığıyla gözler önüne serildiği bir katalogun hazırlanması izlemiştir. Bu çalışma kapsamında, yapının mimari yapısı ve inşa detaylarına dair tüm bilgiler 3 boyutlu çizim yardımıyla okuyucunun kolaylıkla anlayabileceği şekilde sunulmuştur. Hazırlanan bu çalışmanın sonraki dönemde yapıda gerçekleştirilebilecek olan koruma ve onarım çalışmaları için bir rehber olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Temple of Athena at Assos, was built in the 6 th century B.C. The building was dedicated to Goddess Athena. And it devirses from the other instances of Ancient Greek Temples because of being an archaic doric temple which has an ornamented frieze course. This feature ,provides building a specific position in the architectural history. Since the first excavation campaign carried on the Assos, main architectural specialities of the temple was published in many ways. By the improvement of archaeology , the necessity of collecting the data provided by the ruins of the temple, has been an important requirement. This study contains ,the record of the actual state of the building and any ruins of it in the years of 2008 and 2009 by a scientific method. The technical treatment of the building is visualized by 2d and 3d digital drawings . The most important of this project was preparing a guide book for any conservation and restoration programme those may be carried on the temple.