Çanakkale kenti yerel seçimlerinin mekânsal analizi: Mahalle ölçeğinde
The locational analyze of the local election in the city of Çanakkale: District scale
  1. Tez No: 297976
  2. Yazar: AHMET FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İBRAHİMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Geography, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çanakkale Kenti Yerel Seçimlerinin Mekânsal Analizi adlı, bu Seçim Coğrafyası Araştırması, yerel seçimlerde zamana bağlı olarak Çanakkale'de ve Merkez İlçe Mahallelerinde meydana gelen değişimleri, mekânsal siyasi farklılaşmaları, bunun sebep ve sonuçlarını ortaya çıkarma çabasının bir ürünüdür. Araştırma, 1980 askeri darbesinden günümüze kadar Türkiye'de ve Çanakkale'de yapılan yerel seçim sonuçlarını kartografik yöntemlerle ele almıştır. İlde siyasi bakımdan benzer ve farklı alanlar ve partilerin bu alanlara dağılışları ortaya çıkmıştır. Çanakkale kent merkezinde her mahallenin sosyal ve ekonomik özellikleri incelenmiş ve bunların seçimlere yansıması değerlendirilmiştir. Seçmen davranışlarını etkileyen faktörler dikkate alınarak, kent merkezinde mahallelere yönelik toplam 220 kişi ile yüz yüze tesadüfî örneklem tekniği kullanılarak anket uygulanmıştır. Anket sonuçları bize, mahallelerin birbirine yakın çizgide seçmen tabanına sahip olduklarını göstermiş ve bu sonuçların nedenleri üzerinde durulmuştur. Kentte yaşayan seçmenlerin; adaylarda aradıkları özellikler, parti değiştirme sebepleri, kent için gördükleri öncelikli sorunlar, seçim dönemlerine göre değişen oylar ve partiler arası taban kaymaları gibideğerlendirmeler dikkate alınırsa; ileriki dönemlerde yapılacak seçimlerde, ilin seçmen kitlesini tanınması ve uygulanmak istenen seçim kampanyaları açısından ön bilgi niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study this report, named ?The Locational Analyze Of The Local Election In The City Of Çanakkale?, analyzes the Electrol Geography of Çanakkale and the Central District and demonstrates the spatial political differences in local elections over time. This investigation uses cartographic methods to display the local election results since the 1980 military coup. It shows the distribution of the political views and it will analyze the interplay of economic and social differences on election results in Çanakkale?s various districts. It is surveyed that 220 people in a random, face to face investigation into the factors that influences voter behavior. Results of the survey shows us that districts have almost some voter bases and it is emphasized that the reasons of these results. If the evaluation of skipping bases between parties and the characteristics of candidates is waited by the voters in the city, their reasons of changing parties primary problems for the city and the votes changing up to elections are taken into consideration it will carry the quality of advence information by the way of election campaing which is wanted to be regulate and knowing of constituent body of the city in the election in next periods.