Üniversitelerde öğrenim gören kız öğrencilerin girişimcilik eğilimlerini etkileyen faktörler: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İ. İ. B. F. örneği
The factors effect on entrepreneurial intentions of female students in the universities: Çanakkale Onsekiz Mart University Biga İ. İ. B. F. sample
  1. Tez No: 297977
  2. Yazar: ELİF YÜZÜAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN YELKİKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde ekonomik gelişmelerin ve değişimlerin bir sonucu olarak girişimciliğin önemi artmıştır. Bu nedenle küresel ve bölgesel kalkınmanın sağlanması için girişimcilere ihtiyaç duyulmaktadır. Girişimci, ekonomideki boşluğu kolaylıkla fark ederek yaratıcı fikirlerini hayata geçirerek bu boşluğu dolduran kişidir. Bireyler; kişilik özellikleri, aile, toplum, cinsiyet ve aldıkları eğitimden etkilenerek girişimci olma yönünde eğilim göstermektedirler.Değişim ve dönüşümlere entegre olan üniversiteler, verdikleri girişimcilik eğitimi ile öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerini arttırmaktadır. Günümüzde gerek kurum içinde gerekse kurum dışında sınırsız bilgi kaynağı ile girişimlerde bulunan üniversiteler, daralan ekonomiye açılacak olan öğrencilerini de iyi bir girişimci olarak hazırlamak zorundadırlar. Kendi kendini istihdam etmek isteyen ve yaratıcı fikirler ile yeni iş fırsatları yaratmak isteyen gençlere üniversitelerde verilen girişimcilik eğitimi yol gösterecektir. Toplumsal yaşamda ve iş yaşamında belli baskı ve ayrımcılıklara maruz kalan kız öğrenciler, aldıkları eğitim ile bilinçlenecekler ve kendilerine duydukları güven artacaktır. Böylece girişimcilik fikrine sıcak bakarak girişimcilik eğilimi göstereceklerdir.Çalışmanın amacı üniversitelerde öğrenim gören kız öğrencilerin girişimcilik eğilimini etkileyen faktörleri belirlemektedir. Bu bağlamda alınan girişimcilik eğitiminin girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisi varsayılan davranış kontrolü, kişisel norm ve davranışa yönelik tutum unsurları olmak üzere üç boyutlu olarak araştırılmıştır.Çalışmanın sonucunda; ailede girişimci olmasının, anne ve babanın eğitimli olmasının ve alınan girişimcilik eğitiminin girişimcilik eğilimi üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca alınan girişimcilik eğitiminin, girişimcilik eğilimi unsurlarından olan davranışa yönelik tutum ve varsayılan davranış kontrolü unsurları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, importance of enterpreneurship increases as the event of economic developments and changes. Therefore, entrepreneurs are needed for achieving global or regional improvement. Entrepreneur is a person who realises a gap in the economy, effectuates his/her creative ideas and closes this gap. Individuals intend in the direction of to be entrepreneur through they are affected by personal characteristics, society, gender and their educations.Universities that integrated changes and transformations let their students? entrepreneurial intention by entrepreneurship education. Nowadays, universities that attempt with limitless source of information inside and outside association, have to coach students who join to the regressive economy as a good entrepreneur. Entrepreneurial education in the universities leads youngs who want to employ by oneself and to make new job opportunities with creative ideas. Female students who receive certain pressures and discriminations in the social and business life are to become conscious and to increase their self-confidence through having education. In this way, they will keep entrepreneurship idea warm and intend to be entrepreneur.The purpose of study is to research factors that effect entrepreneurial intention of female students in university. In this context, a survey was conduct for determining effect of entrepreneurship education on entrepreneurial intentions of female students with Perceived behavioral control, Subjective norms ,Personal attitude as three dimensions.In result of research, it was reason out entrepreneurship education, parents? education level and entrepreneur in family effect on entrepreneurial intentions. Besides, it was reason out entrepreneurship education efects on Perceived behavioral control, Subjective norms ,Personal attitude that are entrepreneurial intention factors.