Tirmizî'nin Sünen'inde Elbânî'nin uydurma olarak nitelendirdiği hadislerin değerlendirilmesi
The evaluation of the hadiths which Elbânî called fiction at the Sunan Tirmidhî
- Tez No: 297978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hadis alanı belki de en geniş literatüre sahip ilim dallarından biridir. Bu literatür yıllardır araştırmacılar tarafından incelendiği gibi günümüzde hala üzerinde araştırmalar yapılmaya devam etmektedir. Özellikle altı sahih hadis kitabı olarak meşhur olan Kütüb-i Sitte, bu literatür içindeki konumu sebebiyle pek çok kez araştırmaya tabi tutulmuştur. Söz konusu çalışma da bu altı hadis kitabından olan Tirmizî'nin Sünen'i üzerine bina edilmiştir. İçerdiği sahih hadislerle meşhur olan Sünen, bu defa içinde var olduğu iddia edilen uydurma hadisler özelinde incelenecektir.“Tirmizî'nin Sünen'inde Elbânî'nin Uydurma Olarak Nitelendirdiği Hadislerin Değerlendirilmesi”başlıklı bu tez çalışması bir giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Giriş bölümünde öncelikle konunun tarihsel arka planına değinilmiştir. Daha sonra araştırmanın genel kavramsal çercevesi ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümü Tirmizî'nin Sünen'i ve Elbânî'ye tahsis edilmiştir. Öncelikle Tirmizî'nin hayatı hakkında bilgi verilmiş ve Sünen adlı eseri tanıtılmıştır. Daha sonra Elbânî'nin hayatı ve ilmi kişiliği incelenmiştir.Üçüncü bölümde Sünen'de bulunan ve Elbânî tarafından uydurma olduğu kabul edilen hadisler incelenmiştir. Bu inceleme râvi değerlendirmesi, rivayetin hadis literatüründeki yeri ve hadisin değerlendirilmesi başlıkları altında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The area of Hadith is probably one of the branches of science that has extended literature. As this literature has been searched by the scholars for years, now it is stil going on searched. Especially Kutub-u Sitta, the six famous canonical hadith books, is being searcehed many times because of its situation in this literature. The mentioned work is based on one of these six books Sunan Tirmidhi. The Sunan renowned for its authentic hadiths is this time examined at the level of alleged fiction hadiths.This work named ?The evaluation of the hadiths which Elbani called fiction at the Sunan Tirmidhi? consists of an introduction, two chapter and a conclusion.In introduction, it is mentioned about the background of the issue. Later, it is given information about the general conceptual frame and the method of the search.The second part of work is devoted to Sunan Tirmidhi and Elbâni. Firstly, the life of Tirmidhi is mentioned about and after that the Sunan is presented.In the third part of work, the hadiths which takes place in Sunan and Elbani called fiction are examined. This examination is made under the title of evaluation of ravi and hadiths.