The relationship between EFL learners' beliefs and efl teachers' beliefs on language learning and the effect of learners' beliefs on learner performance: Metacognitive awareness
Yabancı dil öğrencilerinin ve öğretmenlerin dil öğrenimi hakkındaki inanışları arasındaki ilişki ve öğrenci inanışlarının öğrenci performansına olan etkisi: Bilişüstü farkındalık
  1. Tez No: 297979
  2. Yazar: PELİN BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yabancı dil öğrencilerinin ve öğretmenlerinin yabancı dil öğrenimine ilişkin inanışları arasındaki ilişki, öğrenci inanışlarının öğrenme performansına etkisi: bilişüstü farkındalık üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, öğrencilerin yabancı dil öğrenmeye yönelik inanışlarının neler olduğunu ve bu inanışların zamanla değişip değişmediğini bulmayı amaçlamaktadır. İkinci bölüm öğrenci inanışlarının öğrenci başarısına etkisini kapsar. Üçüncü bölüm ise yabancı dil öğrenimine ilişkin öğrenci ve öğretmen inanışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır.Çalışma, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Zorunlu ve İsteğe Bağlı hazırlık sınıflarında, 200 öğrenci ve bu kurumda çalışan 21 İngilizce öğretmeni ile yürütülmüştür. Bu betimsel çalışmada hem nicel araştırma hem de nitel araştırma metotları kullanılmıştır. Veriyi toplamak ve çalışmanın amaçlarına ulaşmak için anket, dil becerileri öz değerlendirme ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır.Anketlerden ve dil becerileri öz değerlendirme ölçeğinden elde edilen bulgular tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü ANOVA, ilişkili T-testi ve Pearson r. Korelasyon Testi kullanılarak SPSS 15.0 istatistik programı ile analiz edilip yorumlanmıştır. Öte yandan, görüşmelerden elde edilen veriler ise nitel olarak değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda öğrenciler tekrar ve pratiğin İngilizce öğreniminde ve İngilizce öğrenmenin de gelecekte iyi bir iş sahip olmak için önemli olduğunu ifade etmişlerdir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin İngilizce öğrenmeye yönelik inanışlarında zamana göre önemli bir değişim gözlenmemiştir. Bu çalışma ayrıca öğrencilerin dil becerilerini öz değerlendirmeleriyle, test edilmiş dil becerileri arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Öğrenciler, inandıkları ölçüde başarılıdır. Bir başka sonuç ise öğretmen ve öğrenci inanışları arasında belli oranlarda benzerlik olduğunu ortaya koymuştur.Çalışmanın nicel bulgularını desteklemek için yarı yapılandırılmış görüşme formu analiz edilmiştir. Sonuç olarak, İngilizce öğreniminde iyi olan öğrenciler sorun yaşadıkları becerilere ilişkin stratejiler geliştirdiklerini ve akıcı konuşmanın gelecekte daha iyi iş olanaklarına sahip olmak için önemli olduğunu vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
The relationship between EFL learners? beliefs and EFL teachers? beliefs on language learning and the effect of learners? beliefs on learner performance: metacognitive awareness consists of three parts. The first part aims to define learners? beliefs on language learning and whether their beliefs change over time. The second part tries to find out the effect of learners? beliefs on their performance in English. The third part involves the correlation between learners? and teachers? beliefs.The study was conducted to 200 students at School of Foreign Languages Compulsory and Optional Preparatory Classes and to 21 teachers of English at COMU. Both quantitative and qualitative research methodology were used in this descriptive study. In order to collect data and achieve the aims of the study, a questionnaire, a self-rated proficiency scale and a semi-structured interview were applied.The data obtained from the questionnaires and self-rated proficiency scale were analyzed and interpreted by means of descriptive statistics, one-way ANOVA, Paired Samples t-test and Pearson r. correlations on SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 15.0 for Windows program. On the other hand, the data obtained from the semi-structured interview were evaluated qualitatively.The results revealed that students believed the importance of repetition and practice in English and English is important to get a better job in the future. Beside this, no significant change in learners? beliefs was found over time. This study also showed that there was a meaningful and positive relationship between students? self-rated proficiency and their tested proficiency. They were as successful as they believed they were. Another result indicated EFL teachers? and students? beliefs were related to some extent.In order to support these quantitative findings, the results of the semi-structured interview were analyzed. The results showed that the students who are good at English have already developed strategies to overcome their problematic skills in English. They also emphasized that speaking fluently is important to get better job opportunities in the future.