Tirmizi'nin Sünen'inde Hanefi mezhebine yaklaşımı
Tirmidhi's approach to Hanafi sect in his 'Sunan'
- Tez No: 530391
- Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Küçükosman, Hasan, Tirmizî'nin Sünen'inde Hanefî Mezhebine Yaklaşımı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Enbiya Yıldırım, 265 s. Bu çalışma Hadis tarihinin altın çağı olarak bilinen hicri üçüncü asırda yaşayan İmam Tirmizî'nin re'y düşüncesine ve ehline olan bakışını incelemektedir. Re'y düşüncesine karşı olan bir toplumda yetişen İmam Tirmizî'nin Sünen'i hocaları bağlamında incelenip bu irtibat aranmıştır. Zira bu dönem Re'y ve hadis ehlinin birbirlerine sert eleştirilerde bulunduğu bir dönemdir. İmam Tirmizî'nin hadis taraftarı olması ile beraber eseri fıkhi bilgilerle dolu olup farklı görüşleri içermektedir. Bu durumda kendisinin sadece hadisle fıkıh yapmadığını göstermektedir. Çalışmada ayrıca Hanefî Mezhebinin re'y düşüncesine yönelmesinin arkasındaki sosyolojik etmenler incelenmektedir. Re'y ve Hadis ehlinin arasının ayrılmasında düşünce farklılığının yanında sosyolojik ve siyasal sebepler de vardır. Bununla beraber Tirmizî'nin hocaları arasında Hanefîlerle bağlantısı bulunan râvîlerin olması da bu ayrımın her zaman ve zaminde aynı olmadığını göstermektedir. Tirmizî'nin bazı fıkhi düşüncelerinin de Hanefîlerle aynı olması da bu iki ekolün tamamen birbirinden ayrılmadığını ve haddi aşan ithamların genellenmemesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Küçükosman, Hasan, Tirmidhi's Approach to Hanafi Sect in his 'Sunan', Master's Thesis, Advisor: Prof. Enbiya Yıldırım, 265 p. This work is focused on the thought of Imam Tirmidhi (had lived in the third century of Islam known as golden age of the history of Hadith) to Ahl ar-Ra'y and their opinions. Imam Tirmidhi who grew in a society against the thought of Ahl ar-Ra'y and his Sunan had been discussed within the context of his teachers. Because this was period in which there was a serious conflict between Ahl ar-Ra'y (the adherents of informed opinion) and Ahl al-Hadith (the adherents of Hadith) and critics against each other. Although Imam Tirmidhi had been an adherent of Ahl al-Hadith, his work was full of information about Islamic law and also of different opinions. This case justifies that his effort on Islamic law doesn't only have hadith base. The sociological reasons that had caused Hanafis to head for ar-Ra'y is also scrutinized in our work. There are also sociological and political reasons that separated Ahl al-Hadith and Ahl ar-Ra'y. Nonetheless, there are some narrators related with Hanafis' among the teacher of Imam Tirmidhi shows that this separation is not always valid. To be some thoughts of Tirmidhi about Islamic law (fiqh) the same with Hanafis' too reveals these two groups not to be separated completely from each other and not to generalize some accusations