İlköğretim II. kademe müzik dersi öğretim programının kazanımlar boyutunun müzik öğretmeni görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the educational attainments aspect of primary school second grade music lessons according to music teachers
  1. Tez No: 297983
  2. Yazar: HÜSEYİN TANSU KIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma 2007 yılında yürürlüğe giren müzik dersi öğretim programına yönelik olarak ?İlköğretim II. Kademe Müzik Dersi Öğretim Programı'nın Kazanımlar Boyutunun Müzik Öğretmeni Görüşlerine Göre Değerlendirilmesi? amacıyla yapılmıştır.Araştırma, sistemi çalıştıran temel elemanlar olan öğretmenlerin, işleyişe dâhil edilmesi ve öğretim programına dönüt vermesi bakımından önem taşımaktadır.Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. İlköğretim II. Kademe Müzik Dersi Öğretim Programı'nın kazanımlar boyutunun müzik öğretmeni görüşlerine göre değerlendirilmesi için müzik öğretmenlerinden gerekli olan verileri toplamak amacıyla ölçek geliştirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçek, güvenirlik, ölçekler arası ilişkinin incelenmesi, ölçekler için ortalama ve standart sapma değerleri bakımından incelenmiştir.Uygulanan güvenirlik analizi sonucunda, 24 maddeden oluşan kazanım kazanım ilişkisi ölçeğinin Cronbach Alfa değerinin 0,944 olduğu, 8 maddeden oluşan kazanım içerik ilişkisi ölçeğinin Cronbach Alfa değerinin 0,898 olduğu, 10 maddeden oluşan kazanım öğrenme süreci ilişkisi ölçeğinin Cronbach Alfa değerinin 0,923 olduğu ve 4 maddeden oluşan kazanım ölçme değerlendirme ilişkisi ölçeğinin Cronbach Alfa değerinin 0,918 olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda bütün ölçeklerin güvenirliklerinin çok yüksek olduğu ve ölçeklerin kullanılmasının uygun olacağı söylenebilir.Araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan; ilköğretim II. kademe müzik dersi öğretim program'ının kazanımlar boyutunda müzik öğretmenlerinin görüşlerini değerlendirilmeye yönelik ölçek, ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinler alındıktan sonra, 2009-2010 eğitim öğretim yılında Edirne ilindeki 57 müzik öğretmenine uygulanmış ve toplanmıştır. Müzik öğretmenlerinden elde edilen veriler; cinsiyet, mesleki deneyim, mezun olunan okul türü, ilde veya ilçede görev yapma durumu, hizmet içi eğitim alma durumu gibi değişkenler açısından istatistiksel yolla analiz edilmiş, ulaşılan bulgular tablolaştırılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan müzik öğretmenlerinin, kıdem yıllarına, ilde veya ilçede çalışma durumlarına göre dağılımları birbirine yakın oranlardadır. Mezun oldukları okul türüne göre dağılımda ise öğretmenlerin büyük çoğunluğunu eğitim fakültesi müzik öğretmenliği bölümü mezunları oluşturmaktadır. Hizmet içi eğitim almayan öğretmenler ise çoğunluktadır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared for the Music course teaching programme , inured in 2007, aiming ?Evaluation Of The Educational Attainments Aspect Of Primary School Second Grade Music Lessons According To Music Teachers?.This research is important in the aspects of the teachers? incorporation into the process and their giving feedback to the education programme who are the main units of the system.In this research descriptive survey model was used. A scale was developed to attain required information from teachers for the evaluation of primary school second grade music course attainments. The scale was analyzed according to the values of reliability, relationship between the scales, average and standard deviation values for the scales.As a result of reliability analyses, the Cronbach Alpha value of attainment-attainment correlation scale, consisting of 24 clauses, was 0,944, the Cronbach Alpha value of attainment-content correlation scale, consisting of 8 clauses, was 0,898, the Cronbach Alpha value of attainment-learning process correlation scale, consisting of 10 clauses, was 0.923 and the Cronbach Alpha value of attainment-assessment and evaluation correlation scale, consisting of 4 clauses, was 0,918. Depending on these results, it could be said that reliability of all scales are high and applicable.The scale developed by the researchers for the evaluation of the educational attainments aspect of primary school second grade music lessons according to music teachers, was applied to 57 Music teachers in Edirne who had worked in 2009-2010 education term after getting the necessary permissions from the related institutions. The information gained from the music teachers is analyzed statically in terms of the parameters such as gender, professional experience, alma mater, place of work (city or town), status of in-service training and the findings are commented with tabulating.In consequence of the result, the experience and their place of work variations are similar. In the variance of the alma mater it is obvious that most of the teachers were graduated from the department of Music Education from the faculty of educations, the majority of whom haven?t got in-service training.