An investigation into the relationship between individual differences and use of listening comprehension strategies by tertiary level advanced learners of English
Bireysel farklılıklar ve üniversite düzeyindeki ileri İngilizce öğrencilerinin dinlediğini anlama stratejileri kullanımı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 297985
  2. Yazar: TUĞÇE AKBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, ileri derecede İngilizce öğrenenlerin dinlediğini anlama stratejilerini kullanımını araştırmaktır. Ayrıca bu çalışmada, dinlediğini anlama stratejileri ile cinsiyet, algılanan İngilizce seviyeleri gibi bireysel farklılıklar ve dinlediğini anlama başarıları arasındaki olası ilişki de araştırılmıştır.Veri, araştırmanın örnekleminde yer alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Hazırlık Programı'na devam eden 65 ileri düzey lisans hazırlık öğrencisinden toplanmıştır. Veri toplama işlemi Vandergrift(2006) Goh (2000) O'Malley(1985) çalışmalarından uyarlanan iki versiyonlu Dinlediğini Anlama Stratejileri Anketi ve ?TOEFL Dinlediğini Anlama Testi? kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesi için SPSS 16.0 programı kullanılmıştır.Araştırma bulguları, ?zorluk çekilmesine rağmen dinlemeye devam etme?, ?konsantrasyon kaybedilse bile tekrar dinlemeye geri dönme?, ?yeniden anlam oluşturma?, ?kendini dinlemeye devam etmek için cesaretlendirme? ve ?dinleme öncesi ve esnasında kendini sakinleştirmenin? katılımcılar tarafından en çok tercih edilen maddeler olduğunu göstermektedir . Öte yandan, ?fiziksel eylemleri taklit etme?, ?cümle halinde not tutma?, ?kendini ödüllendirme?, ?açıklama isteme? ve ?görsellere dikkat etme? dinleme dersleri esnasında en az kullanılan stratejiler olarak tespit edilmiştir.Araştırma bulgularına göre, dinleme görevi sırasında ?aktarım, not tutma ve tahmin yürütme? strateji türlerinde cinsiyete gore önemli farklılıklar kaydedilmiştir. Katılımcıların dinleme stratejileri ile dinlediğini anlama başarıları arasında anlamlı bir ilişki kaydedilmemiştir.Son olarak bu çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, katılımcıların dinlediğini anlama stratejileriyle ilgili kesin tercihleri olsa bile, dinlediğini anlama esnasındaki performans bu çalışmada yer almayan başka güçlü faktörlerden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the use of listening comprehension strategies by advanced learners of English. The study also explores possible relationships between use of strategies and some individual differences such as gender, perceived level of English, and listening task performance.Data was collected from a sample of 65 advanced level undergraduate preparatory program students at School of Foreign Languages at Çanakkale Onsekiz Mart University, Çanakkale. Two instruments were administered: Listening Comprehension Strategy Questionnaire prepared in two forms, adapted from Vandergrift(2006) Goh (2000) O?Malley(1985); and TOEFL Listening Comprehension Test. The data was analysed through SPSS 16.0.Data analysis revealed that ?going on listening despite difficulty?, ?getting on back despite losing concentration?, ?reconstructing meaning?, ?encouraging himself to continue listening? and ?trying to relax before/during listening? were the most preferred items. While ?imitating physical actions?, ?taking notes as sentence?, ?giving rewards?, ?asking for clarification? and ?paying attention to visuals? were the least common strategies preferred in listening lessons.According to the findings, there were significant differences in the use of ?transfer, note taking and prediction? strategy types during the listening task with regard to gender. However, no statistically significant relationship was found between the listening comprehension strategy use and the listening comprehension achievement.The study concludes that although students may have strong preferences for certain listening comprehension strategies, probably performance in listening comprehension is influenced by other stronger factors which this study did not control.