İdari yargıda manevi tazminat
Action for non-pecuniary damages in an administrative judgement
- Tez No: 298008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İdari yargıda manevi tazminat başlıklı bu çalışmada, hukuk devleti ilkesini benimseyen bir idarenin sorumluluğu ve sorumluluğun bir sonucu olarak tazmin borcu kapsamında bulunan manevi tazminat konularında öğretide yer alan görüşler ile yüksek mahkeme içtihatları incelenmiştir. Öğretide kabul edilen görüşler ile içtihatlardaki farklılıklar yeri geldikçe yüksek yargı kararları ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Manevi tazminat miktarının belirlenmesine etki eden faktörler ve tazmine ilişkin ilkelere de yer verilmiştir. Son zamanlarda yargı kararlarında yer verilen rücu meselesini de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, entitled as an“action for non-pecuniary damages in an administrative judgement”, non-pecuniary damage issues in compensation duty of administration as a result of administration responsibility are examined under the doctrine of compensation and the case law of high court opinions. Differences between opinions adopted by doctrine and different case laws pointed out with high court decisions. Also factors affecting the determination of the amount of compensation and the compensation principles are stated. The right of recourse issue is also considered which have been stated recently in judicial decisions.