Ceza yargılamasının kovuşturma aşamasında adil yargılanma hakkı
The right to fair trail in prosecution stage of criminal trial
  1. Tez No: 298007
  2. Yazar: ADEM TÜRKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkı, hukuk devleti ilkesinin en önemli yansımalarından birini oluşturur. Adil yargılanma hakkı, muhakemenin tarafları arasında fiili ve hukuki olarak fark gözetmeksizin taraflara karşı eşit mesafede ve çelişmeli olarak yapılan dürüst yargılanmayı ifade eder. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Sözleşme'nin 6. maddesi bağlamında yapılan başvurularda ulusal mahkemelerce verilen kararların haklılık ve isabet durumlarına müdahale etme gibi bir durumun söz konusu olmadığı gibi; ulusal mahkemelerin kararlarını esastan inceleyen temyiz mercii sıfatı da bulunmamaktadır. Adil yargılanma hakkı ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapma hakkını tanımasını müteakiben zaman içerisinde suç isnadıyla ilgili Mahkeme'nin geliştirdiği içtihatlara uyumlu olacak şekilde mevzuatta çeşitli düzenlemeler yapma ihtiyacı duymuştur. Bu çalışmanın odağında bulunan ve temel amacı maddi gerçeğe ulaşmak suretiyle insan hak ve özgürlüklerini gözeterek adil yargılanma hakkına ilişkin ilkelerin gerçekleştirilmesi olan Ceza Muhakemesi Kanunu da bu kapsamda zamanla uyarlanmıştır. Bu çalışmada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesi ve Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki hükümler çerçevesinde adil yargılanma hakkı kovuşturma aşamasındaki uygulamalar bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The European Convention on Human Rights Article 6 providing a detailed right to a fair trial constitutes one of the most important reflections of principles of state of law. The right to a fair trial states equally and controversial, righteous trial regardless de facto and legal differences of parties subject to judgement. European Court of Human Rights shall not intervene in situations of the legitimacy and accuracy of the decisions of national courts for the applications in the context of Article 6 of Convention; besides is not entitled as appellate court to review the substantive decisions of the national authorities. Regarding the right to a fair trial the Republic of Turkey, subsequent to accord the right of individual petition to the European Court of Human Rights required regulating the criminal allegations within the legislation to be compatible with the jurisprudence developed by the Court. The Criminal Procedure Law focused by this study and stating realization of the principles of fair trial rights to protect human rights and freedom by achieving corporeal truth as the basic objective has been adapted in time in this context. In this study the right to a fair trial is examined within the framework of Article 6 of the European Convention on Human Rights and the provisions of Criminal Procedure Law, in the context of the applications subject to prosecution stage.