İdari Yargıda manevi tazminat
Damages for mental anguish in Administrative Justice
  1. Tez No: 257737
  2. Yazar: DİLEK KAVRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tezimizde, idari yargıda manevi tazminat konusu işlenmiştir. Çalışma kapsamında hem özel hukuk, hem de idare hukuku incelenmiştir. İdare hukuku kapsamında, askeri idari yargı da ayrıca değerlendirilmiştir. Öğretide yer alan görüşlerin yanında, yüksek yargı organlarının uygulamasına da geniş yer verilmiştir. Böylece hem teorinin, hem de uygulamanın ortaya konulması amaçlanmıştır. Tez, idare hukukunda manevi tazminata hükmedilen hallerle sınırlandırılmıştır. Bu nedenle, özellikle medeni hukukta yer alan diğer haller kapsam dışı bırakılmıştır. Bunun yanında, manevi tazminat konusunda özellik arz eden hususlar incelenmiştir.Çalışma sonucunda, idare hukukunda ölüm, cismani zarar, kişilik haklarına aykırılık ve mala yönelik zararlar olmak üzere, dört hususta manevi tazminata hükmedildiği görülmüştür. Bu haller, medeni hukuk, idare hukuku ve askeri idare hukuku açısından ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Manevi tazminatta tazminat tutarının belirlenmesi, edimin çeşitleri, faize hükmedilip hükmedilmeyeceği, tüzel kişilerin ve tam ehliyetsizlerin manevi tazminat talep hakkının olup olmadığı, manevi tazminatın devri ve mirasçılara intikali, talebin bölünebilme imkânının olup olmadığı, talebin dava açıldıktan sonra artırımının mümkün olup olmadığı, enflasyon olgusunun manevi tazminat talebini etkileyip etkileyemeyeceği gibi tartışılan konular incelenmiştir. Bu konularda öğretinin görüşleri kadar uygulamanın ne yönde olduğu da yansıtılmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Manevi Tazminat2.İdare Hukuku3.Ölüm4.Cismani Zarar5.Kişilik Hakkı
Özet (Çeviri)
Damages for mental anguish in administrative justice has been treated in scope of our thesis. Both private law and administrative law has been reviewed within this study. Within the scope of administrative law, also military administrative justice has been considered. Besides the doctrinal view, practice of supreme courts has also been mentioned widely. This thesis is restricted with only the situations regarding the judgements about damages for mental anguish in administrative law. That?s why, other situations especially in civil law has been left out of the scope. Nevertheless, some characteristic issues about damages for mental anguish has been reviewed.In consequence of this study, it?s been identified that in administrative law, courts judges for damages for mental anguish in four circumstances like: 1- death 2- personal injuries 3- violation of personal rights 4- damage to property. These circumstances has been discussed from the point of view of civil law, administrative law and military administrative law separately.The subjects which are controversial have been discussed like; to define the indemnity amount in damages for mental anguish, types of performance, whether to decide on interest or not, whether the legal entities and noncompetents could claim for damages for mental anguish or not, transfer or descent of damages for mental anguish, if there?s a possibility to divide the claim of damages for mental anguish or not, if it is possible to increase the claim of damages for mental anguish after the law suit has been filed or not, whether the inflation fact will effect the claim of damages for mental anguish or not. When discussing those subjects, not only the doctrinal view, but also practice are tried to be reflected.Key Words1. Damages for Mental Anguish2. Administrative Law3. Death4. Personal Injuries5. Personal Rights.