İdari işlemden kaynaklanan manevi tazminat
Non-pecuniary damages arising from an administrative
- Tez No: 732036
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kamu gücünü arkasına alan idarenin, faaliyetleriyle ilgili olarak tesis ettiği işlemlerin hukuka uygun olması gerekmektedir. Hukuka aykırı işlem tesis ettiği takdirde idarenin sorumluluğu doğmuş olacaktır. Hukuk devletinde birey idarenin hukuka aykırı işlemine karşı koruma altında olması hukuk devleti ilkesinin gereğidir. İdare tesis ettiği hukuka aykırı işlem nedeniyle doğacak manevi zararları gidermekle yükümlüdür. Zarar görenler idarenin hukuka aykırı işleminin neticesi bir zararlarının doğup doğmadığını, idarenin doğan zararı tazmin ile yükümlü bulunup bulunmadığını, idari yargıda açabilecekleri tazminat davası sonucu tespit edebileceklerdir. Bu açıdan idari yargıda, manevi tazminat davalarının, bir yandan idarenin hukuka uygunluğunun denetlenmesinin diğer yandan ise zarar görenin zararının karşılanması açısından önemli bir araç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The transactions established by the administration, which takes the public force behind, in relation to its activities, must be in accordance with the law. The administrative obligation will arise if it establishes an illegal transaction. The protection of the individual against the illegal transaction of the administration is a requirement of the rule of law. The administration is obliged to eliminate the non-pecuniary damages that may arise due to the illegal transaction it has established. Those who suffer damage can determine whether they have a loss as a result of the illegal transaction of the administration, through an action for compensation in the administrative jurisdiction. Besides, they can determine the liability of the administration to indemnify the resulting damage. In this respect, it can be said that in the administrative jurisdiction, non-pecuniary damages cases are an essential tool in terms of controlling the legality of the administration on the one hand and compensating the damage of the person on the other.