Uzaktan algılanmanın orman amenajman planlarının hazırlanmasındaki rolü
  1. Tez No: 29801
  2. Yazar: BEKİR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÖRÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Uzaktan algılama günümüzde, teknolojideki gelişmelerin de katkısıyla, birçok bilim türlerine altlık niteliği taşımaktadır. Çevre kirliliğinin büyük boyutlara ulaşması ile doğal dengenin bozulması, uzaktan algılama verilerinin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Zira; yeryüzü objeleri güneşten aldıkları ışınları farklı oranlarda yansıtırlar. Dolayısıyle, birbirlerinden farklı gri renk tonlarında görüntülenirler. Uydu yapılarında bulunan uzaktan algılama sistemleri, yeryüzü ve objelerinden gelen bu farklı yansıma değerlerini manyetik sinyaller şeklinde kaydederler veya görüntüye dönüştürürler. Doğal çevre oluşumlarından biri olan orman alanlarının, görünen spektral bantlarda değil de kızılötesi bantlar yardımı ile gözlenmesi neticesinde, ağaç türleri ve kapladıkları alanlar, hastalıklı ağaç miktarı ve hastalığın yayılma hızı, orman yangınlarının tesbiti ve önlenmesi ile diğer zararların ölçülmesi gibi bilgiler edinilebilmektedir. Bu çalışmada; uzaktan algılamanın orman amenajman planlarının hazırlanmasındaki önemi üzerinde durulmuştur. Bunun için önce uzaktan algılama konusu, uydu verilerinin elde edilmesi ve değerlendirilmesi ile çeşitli uydulara ait bir takım bilgiler verilmiştir. üçüncü bölümde ise ormancılık alanında hava fotoğrafları ve amenajman konusuna değinilmiş, dördüncü bölümde ise, uzaktan algılama verilerinin bilgisayarda değerlendirilerek orman haritalarının çıkarılması konusu işlenmiştir. Beşinci ve son bölümde ise uydu verilerinin ormancılık alanında uygulanmasına ait örnekler verilmiştir. Ek 1 ' de Landsat TM uydusundan elde edilmiş, yapay renkli bir İstanbul görüntüsü Ek 2 'de ise amenajman haritasından bir örnek bulunmaktadır. Kaynaklar, yazarların soyadlarının baş harflerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, remote sensing with the contrbution of technology has become a base of many other science. While environmental pollution disturbs the balance of nature. Using remote sensing data has been important necessarily, because object on the earth reflects the sun radiotion differently. So, they are projected with different gray shades. Remote sensing system in the satteiites records data gathered from earth and it's object as magnetic signals or transform them into images. at the result or the observations in which instead ot visible oaiids, inrrared bands are used some information about different kind o£ trees, the areas covered by them, tne amount op diseased trees, sensing forest fires and con trai iing. In this study, it is concerned with the importance 01 remote sensing about forestry management and planning, first oi all, it is given some information about remote sensing, gathering sateLlite data, evaluating them and some information about a tew different satellite. 3. th part, it is mentioned aerial photographs about forestry and forestry management and planning. In the 4. th part, it is mentioned Lorestry mapping based on computer analiysis of remote sensing data, in tiie 5. th and the last part, it's mentioned the examples ot the application of using satellite data on forestry. A talce-coiour image in Istanbul from Landsat TM satellite is atteched at App l. En App 2, an example of forestry Management and Planning Map is attached. The sources are written according to the surnames ot the writers ift alphabetical order.