İleri derecede florlanmış amino imin ve amino keton'un polarografik indirgenmesi
  1. Tez No: 29800
  2. Yazar: İBRAHİM CİNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, 1-amino.-3-iminohepta f lorosiklohekzen-i (amino Keton) ve i- amino - 3-ketohepta f lorahekz'en-1 (amino keton)“nun (%30 alkol, %7ösu) cozucu ortamında ve civa damla elektrodu üzerindeki redaksiyonu incelendi. Referans elektrod olarak doymuş kalomel elektrod, taşiyici elektrolit olarak KNQ, kul lan ildi. Deneylerin bütünü 25 t 'da yap i İdi. Amino imin ve amino ketonun değişik pH ”larda çizilen polarogramlarinda amino iminin (pH=4,6 ve pH=5,03)'de olduğu gibi asitik ortamda iki palye vererek indirgendiği, amino ketonun ise butun pH'lerde tek palye vererek indirgendiği ve her iki bileşiğin reduks iyonunda da 4 elektronun harcandigi görüldü. Her iki madde için de polarog lamlar; (%30 alkol, %7ö su) çözücü ortaminda ve değişik pH' larda çizi İdi. Elde edilen akim -voltaj eğrilerinin logoritmik analizinden sonra kinetik parametreler
Özet (Çeviri)
In this work; polarographic reduction of l-amino-3-imino heptaf lorohekzen-1 (Ami no- imin) and 1- amino-3-ketoheptaf lora hekzen-1 (Amino-ketone) has been investigated on the dropping mercury electrode in a solution (%30 alcohol and %70 water). The potantials were measured against a saturated calomel electrode KNO_ was used as a supporting electrode. All the a measurements were made at 25 C. Polarograms of Amino-imin and Amino-ketone have been recorded at different pH values. As a result, it has been observed that amino- imin was retucted as two waves in acidic enviroment (pH=4.6 and pH=5.03) whereas amino-ketone was retucted as one wave at all pH values. At the reduction of both compounds it was recorded that 4 electrons were consumed Polarograms for both compounds have been drawn in a solution (%30 alcohol and %7Ü water) at various pH values After various logarithmic analysis of the polarographic waves were made and kinetic parameters (