Sosyal dışlanma sorunu ve mücadele yöntemleri: Çanakkale Fevzi Paşa Mahallesi örneği
Social exclusion problem and solution methods: Çanakkale Fevzi Paşa district example
  1. Tez No: 298014
  2. Yazar: RAHİME GONCA TUNCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN BACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Son yıllarda ülkelerin çoğunda ortaya çıkan sosyal dışlanma, Türkiye'de hissedilir boyutlara ulaşmıştır. Sosyal dışlanma kavramı 1970'li yıllardan günümüze kadar değişen sosyo-ekonomik koşulları kapsayarak ülkelere göre farklılaşmaktadır. Kavram, birbiriyle ilişkili, çok yönlü, toplumsal bağların önem kazandığı, temel gereksinimlere olan yoksunluk sürecini ifade etmektedir. Sosyal politikalarla korunma yoluna gidilmekte fakat etkisinin azaltılmasında aksaklıklar yaşanmaktadır. Sosyal güvencesizlik ve yoksulluk sorunları da eklenince toplumun büyük bir kısmını içerisine alan bütün ortaya çıkmaktadır.Çalışmada sosyal dışlanma kavramı, Türkiye'de yapılanlar ve Çanakkale'de mahalle örneği ile incelenmiştir. Yoksulluğun yol açtığı, toplumsal yaşamda karşılaşılan sorunlar ve hizmetlere ulaşma ile ilgili yapılanlar ön plana çıkmaktadır. Sosyal dışlanmaya; gelir durumu, sosyal güvence ve yaşanılan konut koşullarının da etkide bulunduğu görülmektedir. Bu kapsamda konuyla ilgili alan uygulamasında Çanakkale'de en çok sosyal dışlanmaya maruz kalan bir bölge olan Fevzi Paşa Mahallesinde 200 kişinin katıldığı bir anket çalışması yapılarak mevcut durum ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu sorunun çözümünde başta devletin uygulayacağı sosyal politika tedbirleri ve yerel yönetimlerin soruna daha duyarlı davranmaları etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
The social exclusion which has arisen in most of the countires gained a remarkable level in Turkey. The concept of social exclusion from the 1970?s to the present day, including the changing socio-economic conditions differ according to countries. Concepts, interrelated, multifaceted, the importance of social ties, the deprivation of basic needs is used to describe the process. It has been protected by social politics but there have been some problems on reducing its effect. When the problems of having the lack of social guarantee and poverty are added, the structure which includes the most part of the community has been arising.In this study the concept of social exclusion has been examined with the samples of Çanakkale and situation of Turkey. The things that are about the problems in life which are concerned about poverty and reaching to the services take an important place. The arrengments in which the individuals use the public services equally and the social guarentee is developed by the strong and qualified life are very important. In some parts of the community, some necessary precautins have been taken for annihiliating the social exclusion. In this content, a survey has made, which 200 people joined, about the social exclusion in the one of Çanakkale?s district which called Fevzi Paşa and searched current situation. In the solution of this problem, firstly, government performs about social policy and local authority have to act more sensitive.