Muhammed bin Yusuf: Kısasu'l-Enbiya II, inceleme-metin-dizin
Muhammed bin Yusuf: Kısasu?l-Enbiya II, research-text-index
- Tez No: 298022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN BAYRAKTAR ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu tezde, 1671 yılında, Mu?ammed bin Yusuf bin Mustafa el-Çerkezi e's-Saydavi tarafından yazılan ve peygamberlerin hayatını ele alan ?Kısasü'l-Enbiya? adlı el yazması eserin transkripsiyonlu metni, dil özellikleri ve dizini bulunmaktadır.Kısasü'l-Enbiya ?peygamber hikayeleri? anlamına gelmektedir. Bu alandaki en önemli eserin Salebi'nin ?Kitab u Araisü'l?Mecalis fi Kısasü'l-Enbiya? adlı eseri olduğu bilinmektedir. Salebi'nin Kısasü'l-Enbiya'sının çeşitli dönemlerde pek çok kez Türkçeye sözlü ve yazılı gelenek çerçevesinde çevirileri yapılmıştır. Eserin pek çok çevirisinin olması Anadolu sahasında Kısasü'l-Enbiya'nıın çok yaygın olduğunu göstermektedir.Bu çalışmada Süleymaniye Kütüphanesi Bağdatlı Vehbi koleksiyonunda 1117 numara ile kayıtlı olan ve 236 varaktan oluşan eserin 61-120. varaklarının yazı çevrimi, dil incelemesi ve dizini yapılmıştır.Kısasü'l-Enbiya üzerine yapılan bu çalışma hem Eski Anadolu Türkçesi'nin özelliklerinin ortaya konmasına hem de Türkçenin geçirdiği evreler üzerine yapılan çalışmalara katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The text , the language properties and indice of the handwritten literary work about the life of prophets named ?Kısasü?l-Enbiya? written by Mu?ammed bin Yusuf bin Mustafa el-Çerkezi e?s-Saydavi in 1671 are presented in this treatise.?Kısasü?l-Enbiya? means the story of Prophets. ?Kitab u Araisü?l?Mecalis fi Kısasü?l-Enbiya? by Salebi is known to be the most significant literary work among this field. ?Kitab u Araisü?l?Mecalis fi Kısasü?l-Enbiya? by Salebi was translated many times in diffrent periods within the frames of written and oral tradition. Since it was translated so many times in history ?Kısasü?l-Enbiya? is shown to be withspread in the Anatolian region.The foils between 61-120 of the literary work registered with the number 117 in the collection of Bağdatlı Vehbi and consisting of 236 foils hase been translated ,investigated literary and its index has been done.This work of art on ?Kısasü?l-Enbiya? will contribute not only to reveal the properties of Old Anatolian Turkish but also the researches on the phases of Turkish.