حاشية شمس الدين الكرماني(786هـ) على تفسير البيضَاويّ (من أول سورة ابراهيم الى آخر سورة النصر ) تحقيق ودراسة .
Şemseddin el-Kirmânî'nin (ö. 786/1384) Hâşiye ʿalâ Envâri't-tenzîl ve Esrâri't-teʾvîli (İbrahim Suresi-Nâsr Suresi bölümü tahkîk ve değerlendirme / Shams al-Din al-Kirmani's commentary on the interpretation of al-Baydawi (From the beginning of Surat Ibrahim to the end of Surat al-Nasr) as a study and investigation
- Tez No: 789571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Şeyh Muhammed bin Yusuf el-Kermânî'nin (ö.h.786) Beyzâvî'nin tefsiri üzerine yazmış olduğu bu haşiye, önemli haşiyelerdendir. Bu haşiye Kâdı Beyzâvi'nin belagatı ve üslubundan kaynaklanan ve okuyana kapalı olması gibi bazı durumların giderilmesi için yapılmış olup, İbrahim suresinin ilk ayetinden, Nasr suresinin son ayetine kadar olan kısmının tefsirinin tafsîli değil İcmâlî yorumudur. Müellif haşiyesine Beyzâvî'nin kavluhu ifadesiyle başlayıp onun sözleriyle devam ederek, onun şerhindeki maksadını ve muradını açıklamıştır. Bazı meseleleri oldukça uzatıp, uzatmasının sebebini açıklamadan; Razi, Gazzali ve diğer ulemanın sözleriyle destekleyerek ele almıştır. Ancak bunların hepsi ya fıkhî ya akîdevî ya hilâfî meseleler ya da belagi ve nahvi nüktelerle ilgilidir. Şerh bütün ayetleri içermemekte aksine müellif Beyzâvî'nin üslubundan kaynaklanan ve okuyana kapalı olması gibi bazı meseleleri seçmiştir. Kermânî bazen şiir beyitlerinde gecen kelimeleri ilgili konuya delil getirmek için açıklamıştır. Hâşiyesindeki bazı açıklamalarında“eğer böyle söylersen ben de derim ki”ifadesini kullanarak, Râziye yaptığı gibi kendi görüşünü Beyzâvî'nin görüşüne tercih etmekten geri durmamıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci kısımda müellifin hayatı ve çalışmaları açıklayıcı tarih metoduyla ele alınmıştır. İkinci bölüm ise tercihli metin yöntemi kullanılarak yapılan tahkik ve tahlilden oluşmaktadır. Bu tahkik yapılırken; nüshalar toplanıp, en eksiksiz olanı asıl metin olarak tercih edilip diğer metinlerle karşılaştırılarak haşiyeler arasındaki farklılıklara işaret edildi. Metin düzeltilip yabancı kelimeler açıklandı. Ayetler uygun surelere yerleştirilerek numaralandırıldı. Metin harekelendirildi ve yabancı kelimeler açıklandı, metindeki ifadelerin hangi kaynaklarda geçti tespit edilip dipnotlarda belirtildi. Aynı şekilde metindeki ayetlerin süre ve numaraları da dipnotlarda belirtildi. Hadislerin sıhhati hakkında muteber kabul edilen eserlerden hangisinde geçtiği ifade edilerek; hadislerin sıhhati hakkında hükümlerde bulunuldu Aynı süreç şiir beyitleri için de yapıldı. Bu çalışmanın en önemli sonuçlarından biri, Kermânî'nin bazı yerlerde Beyzâvî'nin fikrine tabi olmayıp kendi fikrini belirtmesi; pek çok yerde ise Beyzâvî'nin fikirlerini zikredip övmesinden hareketle müellifin çok çeşitli ilimlerde bilgi sahibi olduğunun ortaya çıkması ve Beyzâvî'nin şerhi üzerine yapılmış olan bu eserin gün yüzüne çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The comments of Sheikh Muhammad bin Yusuf Al-Karmani (died: 786 AH) on the interpretation of Al-Baydawi are among the important valuable notes. And in order to remove some of what constitutes for the reader what Al-Baydawi expressed succinctly and eloquently. The author begins his footnote with the word (saying), then he comes with Al-Baydawi's words and then explains it with more explanation and clarification of his meanings. He may elaborate on some issues and come up with other sayings, such as Al-Razi, Al-Ghazali, or other scholars, without explaining the reason for the elaboration. Rather, all of them touch on jurisprudential, ideological, or contentious issues, or rhetorical or grammatical observations, and he does not deal with his explanation of all the verses, but rather chooses some of them, which constitutes for the reader to understand from the words of Al-Baydawi. Al-Kirmani may explain the vocabulary of the poetic verses and indicate the place of inference in them, and the footnote is not devoid of his preferences for some opinions over the opinion of Al-Baydawi, such as the opinion of Imam Al-Razi in some of the commentaries, and expresses by saying: If you said... I said. The researcher approached the historical descriptive method in reviewing the author's life and works in the study section, and in the investigation section, he followed the scientific method followed in investigation and commentary, so he collected the copies and chose the most complete and made them the original, and matched the other copies with them, then pointed out the differences in the footnote, controlling the text and explaining strange words He extracted the sayings and attributed them to their sources from the sources and references, and controlled the verses and attributed them to their surahs and their number, as well as the hadiths that took into account the statement of judgment on them from the approved books, as well as the poetic verses. On the author's multiple cognitive paths, as he explained and explained various research issues and expressed his opinion on them without committing himself to what Al-Baidawi sees, and this is in some places, but he often thanks the judge and praises him for his correct view.