Hanefî mezhebinde helal gıda kriterleri
Halal food criteria in Hanefi madhhab
  1. Tez No: 298029
  2. Yazar: HİLAL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİT AYENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
?Hanefî Mezhebinde Helal Gıda Kriterleri? isimli tezimizde, helal ve haram kavramlarının ne olduğu ve gıdaların helallik- haramlık açısından hükmü ele alınmaktadır.Bu bağlamda tezimiz, ?Hanefîlere Göre Hayvansal Gıdalarda Haram-Helalliğin Kriterleri?, ?Hanefîlere Göre Bitkisel Gıdalarda Haram-Helalliğin Kriterleri?, ?Hanefîlere Göre Zaruret Halinde Haram Gıdaların Hükmü? ve ?Hanefîlere Göre İstihale ve Gıda Katkı Maddeleri? olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.Birinci Bölümde, Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde yenilmesi yasaklanmış olan hayvansal gıdalar üzerinde durarak, hayvan kesiminin ve avlanmanın fıkıh literatüründeki hükmünü inceledik.İkinci Bölümde, bitki kökenli olan içecekler, sigara ve uyuşturucu maddelerin helal ve haramlığını tartıştık.Üçüncü Bölümde, zaruret halinde haram gıdaların hükmüne ve haramla tedavinin hangi hallerde caiz olabileceğine değindik.Dördüncü Bölümde, ?Hanefîlere Göre İstihale ve Gıda Katkı Maddeleri? başlığı altında istihale yoluyla maddenin ne ölçüde değiştiğine, yeni maddenin, ona katılan ve haram olan maddeden tamamen başka bir madde olup olmadığına değinerek, genetik yapısı değiştirilen ve katkı maddesi ihtiva eden diğer gıdaları inceledik.
Özet (Çeviri)
Our thesis which is the name of ``Halal Food Criteria in Hanefi Madhhab?? is discussed what are the concepts of halal and haram and the provision of foods in terms of haram-halal.In this situation our thesis consists of four parts: ``Haram-Halal Criteria in Foodstuffs of Animal Origin for Hanafi Madhhab??, ``Haram-Halal Criteria in Foodstuffs of Plant Origin for Hanafi Madhhab??, ``Forbidding Foods Ruling in Case of Obligation for Hanafi Madhhab?? and ``Istihale and Food Additive Substances for Hanafi Madhhabs.??In the first part,we have examined the provision of animal killing and hunting in the Islamic law by focusing on the animal foods that are prohibited to be eaten in the Quran and hadith.In the second part, we have discussed on the halal haram position of beverages, tobacco and drugs which are origins of plantsIn the third part, we have mentioned about the provision of forbidden foods in cease of necessity and if it is permissible in some positions to treat with forbidden foods.In the fourth part, we have examined the other materials that are changed genetically and includes additive substances by stating under the ``Istihale and Food Additive Substances for Hanafi Madhhabs?? how much substance changes with İstihale and the difference between of new substance and substance which is added and is not suitable for Islam.