Kurumsal sosyal sorumluluk etkinliklerinin sivil toplumu algılama bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of corporate social responsibility activities in the context of civil society perception
  1. Tez No: 298038
  2. Yazar: ARZU AÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilgi çağıyla birlikte toplumlar bilinçlenmektedir. Toplumların işletmelerden beklentisi artmakta ve toplumlar beklentilerinin yerine getirilmesi için yaptırım uygulayabilmektedir. Bu durum, işletmeleri sorumlu ve duyarlı olmaya yöneltmektedir. İşletme ve çevresi karşılıklı bir bağlılık içindedir. İşletmelerin faaliyetleri hem kendilerini hem de toplumu etkilemektedir. Bu nedenle işletmeler çevresel ve toplumsal sorunlara duyarsız kalamamaktadırlar. Bunun yanında faaliyetleriyle çevresel ve toplumsal sorunlara neden olmayacak sorumluluğa sahip olmalıdırlar. İşletmenin günlük kararları ve uzun vadeli faaliyetleri sosyal çevre tarafından kabul görmelidir. Özellikle işletmeler büyüdükçe çevrenin beklentisi daha da artar. Çünkü toplumun, ekonominin ve doğanın kaynaklarını daha çok kullanırlar. Bu sebeplerden dolayı, günümüzde, kurumsal sosyal sorumluluk kavramı öne çıkmaktadır.Uygar toplumlarda sivil toplum anlayışı bulunmaktadır. Günümüzde sivil toplumun, çevresel, ekonomik, sosyal konularda etkinliği artmaktadır. Özellikle sivil toplumun örgütlenmiş hali olan sivil toplum kuruluşları, toplumsal, siyasal ve ekonomik konularda, uluslararası ilişkilerde oldukça etkili olmaktadır. Bu derece etkili bir yapının, ekonominin birimleri olan işletmelerle ilişkisinin önemi ortaya çıkmaktadır. İşletmelerin, sivil toplumla ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri bulunmaktadır. Bu durum, bu ilişkilerin nasıl algılandığı ve ne düzeyde olduğu sorusunu ortaya çıkarmaktadır. Sivil toplumun ve sivil toplum kuruluşlarının önemini bilen işletmeler, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerini bu çerçevede şekillendirmektedirler. İşletmelerin sosyal sorumluluk etkinliklerini sivil toplumun unsurlarına yönlendirmesi, sivil topluma verdikleri önemi göstermektedir. Bunun yanında işletmelerin sivil topluma yönelik olumlu bakış açılarını somut çalışmalarla göstermesi oldukça önemlidir.Bu araştırmada, kurumsal sosyal sorumluluk ve sivil toplum kavramları teorik olarak incelenmiştir. Daha sonra işletmelerin sivil toplum algısını belirlemeye yönelik, işletmeler üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda, işletmelerin sivil toplumla ilgili konularda olumlu görüşleri bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Societies are to become conscious with information age. Expectations of societies from businesses are on the increase and societies can apply sanction for their expectations are fulfilled. This situation shepherds businesses toward to be responsible and sensitive. Business and its environment are in an interdependence. Activities of businesses affect both their own and society. Therefore, businesses can?t remain insensitive to environmental and social affairs. Furthermore, they should have responsibility not to cause environmental and social affairs with their activities. Daily decisions and long term activities of business should find acceptance by social environment. Especially, as the businesses thrive, expectation of environment increases more. Because they use resources of society, economy and nature more. Due to these causes, nowadays, corporate social responsibility concept is the main concern.In the civilized society, there is a civil society concept. Nowadays, efficiency of civil society increases about environmental, economical and social matters. Particularly non-governmental organizations that to be organized form of civil society is to be quite effective about social, political, economical matters and international relations. In term of such an effective structure, there appears the importance of relations with businesses. Businesess have relations with civil society and non-govermental organizations. This situation reveals the question about perception and the rate of relations. Businesses which are aware of civil society and non-governmental organizations, shape their corporate social responsibility activities accordingly. The activities that are performed by the businesses reveal how they consider about civil society. Its highly important to reveals their positive point of view about civil societies for businesses.In this research, corporate social responsibility and civil society concepts were investigated theoretically. Later a survey was conducted upon businesses for determining civil society perception of businesses. At the result of research, it was determined that businesses have positive point of views about civil society subjects.