Seramik ürünlerle ve ürünlerde kent imajı
Ceramic products and urban image in products
- Tez No: 298046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
?Seramik Ürünlerle ve Ürünlerde Kent İmajı? başlıklı Yüksek Lisans Tezi; kent imajının oluşumunda seramik malzemenin kullanımı, kentsel mekanlarda seramik eserleri ve kentlerin kimliğini yansıtan imaj öğeleri ele alınmıştır.Kentsel imaj oluşumunda seramik malzemenin yeri, kentsel tasarımda uygulanabilirliği, kent imgesinin oluşumunda seramiğin her alanda kullanılabilirliği ve kente kimlik kazandıran bir unsur olarak değerlendirilmesi çalışılmıştır.Seramik malzeme özgün, sanatsal anlatım yönünden zengin ve malzemenin sağladığı olanaklar sayesinde geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Seramik, kent içinde ve de kenti yansıtan bir unsur olmasının yanı sıra, su oyunları, oturma elemanları, heykel, havuz, çeşme, duvar panoları vb. gibi tasarımlarla estetik görünümlü dış mekanlar yaratılmasına katkıda bulunmaktadır. Seramik malzemenin çağdaş yorumları mimari alanda estetik, nitelikli çevreler oluşturmaktadır.Seramik, bulunduğu yerde mekan yaratarak estetik çevreler oluşturmanın yanında kent değerlerinin seramiğe aktarılması, devamında kültürün sürekliliğini de sağlayarak kent imajı oluşumunda önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Ceramic Products and Urban Image in Products”has been discussed as an image pronouncing creation of urban image bu utilization of ceramic material, applications in urban sites and urban identity.The place of ceramic material in urban image formation of the study, applicability in urban design, usability of ceramic in every area of urban image composition and evaluation as an urban identity gainer has been addressed.Ceramic material is unique, rich in artistic expression and has a wide range due to possibilities that are provided. In addition to be with and with in the urban area, ceramic makes contribution to development of esthetic exterior space with designs such as aquatic games, seating elements, statue, pond, fountain, wall boards, etc. Contemporary interpretations of ceramic material form esthetic and qualitative environments in architecture.Ceramic is an important factor in formation of urban image due to continuation of culture, as well as transfer of urban values to ceramic, and development of esthetic environments where it is found.