İlköğretim ve lise öğrencilerinde görülen liderlik davranışlarının araştırılması
Leadership behaviors of primary and high school students
  1. Tez No: 298047
  2. Yazar: ÖMER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ve lise öğrencileri içerisinde sınıflarında lider olarak varsayılan öğrencilerin gösterdikleri liderlik davranışlarının neler olduğu ve buna ilişkin algılamaların çeşitli bağımsız değişkenlere göre farklılaşma durumunu belirlemektir.Bu araştırma betimsel nitelikte bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Çanakkale ilindeki resmi ve özel ilköğretim ve ortaöğretim okullarında okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise 8 ilköğretim okulu ve 6 anadolu lisesi oluşturmaktadır. Çalışmada Bolman ve Deal tarafından geliştirilen liderlik yönelimleri anketi ve araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu kullanılmıştır. Anket, 224 kız, 178 erkek olmak üzere toplam 402 öğrenciyle uygulanmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel çözümlenmesi, SPSS paket programından yararlanılarak yapılmış, gruplar arasındaki anlamlılık testlerinde p=0.05 düzeyi esas alınmıştır.Amaç ve alt problemlere bağlı olarak ulaşılan bulgular genel olarak öğrencilerin liderlik davranışı puanlarının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen verilere göre cinsiyet faktörüne göre farklılıklar bulunmuş olup, kız öğrencilerin liderlik davranışlarının erkek öğrencilere göre daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca ilköğretim öğrencilerinin liderlik davranışlarının, ortaöğretimdeki öğrencilere göre daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğu bulgusuna da ulaşılmıştır. Verilere göre okunan kitap sayısına göre de farklılıklar bulunmuş olup, bir yılda 0 ile 20 arasında kitap okuyan öğrencilerin liderlik davranışlarının, yılda 20'den fazla kitap okuyan öğrencilerin liderlik davranışlarına göre daha düşük olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine, whether behaviours of primary and high school student leaders? leadership or perceptions related to these behaviours vary according to independent variables.This is a descriptive study. The population of the study is students of public and private primary and high schools in the province of Canakkale in the 2009-2010 academic years. The sample consists of 8 primary schools and 6 Anatolian high schools. Bolman and Deal?s leadership orientation questionnaire and demographic information form which developed by the researcher are used in this study. 224 girls, 178 boys for a total of 402 students applied in the survey form. Data are analyzed using SPSS software and confidence interval is taken as %95 for significance tests between the groups.Results of the study are interpreted related to sub-problems defined previously. According to gender, differences were found and it was also found that leadership behaviours of female students had a higher mean compared to the perceptions of male students. According to education level, differences were found and it was also found that leadership behaviours of primary school students had a higher mean compared to the perceptions of high school students. Differences were also found according to the number of books read in one year. Students who read 0-20 books in one year had a lower mean compared to the perceptions of students who read 20 or more books in one year.