Resim sanatında otobiyografik imgeler
Painting autobiographical imagery
- Tez No: 298049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENK BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma resim sanatı tarihinde yapıtlarının merkezine otobiyografik imgeleri yerleştiren bazı sanatçıları ve bu sanatçılara ait yapıtları incelemektedir. Resim sanatında sanatçıya ait öz yaşamsal imgelerin bir tema olarak ortaya çıkması belli bir tarihsel süreç içerisinde gerçekleşen bir olgudur.Bu noktada binlerce yıla dayanan bir geçmişe bakarak sanatçının toplumsal konum ve üretim ilişkileri içerisindeki yeri açısından bireyselleşme süreci, konu ile doğrudan bağlantılı olmaktadır. Bu nedenle araştırma konuyu, estetik kavramlar kadar tarihsel, düşünsel, sosyolojik, politik, vb. etkenler ile ele almak zorundadır.Sanat yapıtlarını şekillendiren kavramlar yüzyıllar boyunca bu alanda gerçekleşen estetik birikimle var olmaktadır. Başka bir deyişle sanatı salt bireysel bir dışavurum olarak görmek tamamıyla mümkün değildir. Ancak sanat yapıtını üreten bireyin içinde yaşadığı toplum, çağ, kültürel, tarihsel etkenler ve kişisel bakış açısı da estetik gelenek kadar sanatsal nitelikleri oluşturan etkenlerdir.Araştırmamda, sanat tarihinde öznel (subjective) değerleri öne çıkaran Dışavurumculuk ve Sürrealizm akımlarına ayrı önem verilmiştir. Bunun temel nedeni bireyi iç dünyasına yönelten tarihsel etkenler ile bu akımların gelişiminin gösterdiği paralelliktir. Bununla beraber yaratıcılık kavramının algılama bilimi ve ruh bilimi ile bağların araştırılması da çalışmamda bazı temel kavramları oluşturabilme konusunda katkı sağlamıştır.?Resim sanatında otobiyografik imgeler? başlığı altında sözünü ettiğimiz tarihsel ve kültürel süreç içerisinde sanatçının bireyselleşmesi ve yalnızlaşması gibi kavramlar mercek altına alınarak incelenmiştir. Ayrıca tamamen kişiye has denilebilecek bazı özellikler de önem taşımaktadır. Çünkü günümüzde bir sanat eserinin içerdiği mesajların anlaşılabilmesi için tarihsel kültürel ve estetik etmenler kadar sanatçının yapıtlarında karşımıza çıkan ve kendi anlam ve kavramını oluşturan kodlarında çözülmesinin ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work is the center of the self-vital images of his work on painting art that examines some of the artists and the works of these artists belong. Painting by artist as a theme for the self-vital images to a given the emergence of a phenomenon that occurs within the historical period.At this point you're looking at a history thousands of years, and based on the artist's social relations of production in terms of the process of individuation within a topic is directly linked with the place. Therefore, the historical, intellectual, aesthetic concepts of the topic research sociological, political, and so on factors must handle with.Art work that have occurred in this area for centuries, and you get aesthetic concepts. In other words, the art of the individual as it is not possible to fully see the expression and self empowerment is a read-only. However, producing art work magnifying it thrice, the age of the individual in society, the cultural, historical factors and personal perspective on the aesthetic tradition of artistic qualities that make up the factors.On the subjective values of art, assisted me in front, which has been given importance and provide separate Expressionism, Surrealism. This is the main reason that the inner world of the individual in the development of the historical factors that paralelliktir with this of acquisitions. However, the concept of creativity and mental science with links for speedier progress in the study of detection science some basic concepts has provided the ability to contribute to.“Painting in the art of autobiographical imagery”mentioned in the historical and cultural concepts such as the artist process merit under the lens. Also it is important for some features to the person who has proposition altogether. The announcement contained in the work of art because today is a historical cultural and aesthetic factors to be understood as meaning the artist's works, and the concept of creator codes we and their resolving what is important is emphasized.