18. ve 19. yüzyıllar Batı resim sanatında savaş olgusu
Phenomenon of war in Western art of painting in the 18th and 19th centuries
- Tez No: 952013
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sanat Tarihi, Education and Training, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu araştırma, savaşın sadece tarihsel bir olay olarak değil, aynı zamanda kültürel, ideolojik ve estetik bir anlatı olarak nasıl resmedildiğini göstermeyi amaçlayarak, 18. ve 19. yüzyıl Batı resimlerinde savaş olgusunun biçimsel ve tematik tasvirini incelemektedir. Bu bağlamda, savaş resminin sanat tarihindeki önemi analiz edilmekte ve Rokoko, Yeni-Klasikçilik, Akademik Sanat, Romantizm, Oryantalizm ve Realizm gibi önemli sanatsal akımlar boyunca geçirdiği evrim hem tarihsel hem de estetik açıdan değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Batılı kültürel kodların, iktidar yapılarının ve ideolojik anlatıların savaşla ilgili resim sanatında hangi görsel stratejiler aracılığıyla ifade edildiğini incelemektir. Bayraklar, atlar, kadınlar ve etnik figürler gibi sembolik bileşenlere odaklanılarak 117 sanat eseri ve 80'den fazla tarihi savaş üzerinde karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Fausto Zonaro, Eugène Delacroix, Francisco Goya, Horace Vernet ve John Trumbull'un eserlerini kapsayan analiz, her bir sanatçının temsile yaklaşımının kendine özgü tarihsel, kültürel ve ideolojik ortamlarından nasıl etkilendiğini vurgulamaktadır. Buna ek olarak, sanatçıların savaş zamanındaki ilk elden deneyimleri veya otobiyografik unsurların dahil edilmesi, görsel anlatıyı kişisel tanıklık ve tanıklık katmanlarıyla zenginleştirmektedir. Analizler, savaş temalı sanat eserlerinin yalnızca tarihsel olayların görsel kayıtları olmadığını, aynı zamanda ulusal kimlik, siyasi meşruiyet ve kültürel hâkimiyet gibi fikirleri şekillendiren ve pekiştiren etkili ideolojik araçlar olarak hizmet ettiğini ortaya koymaktadır. Zonaro'nun Osmanlı İmparatorluğu'nu disiplinli, modern bir devlet olarak tasvir etmesinden Goya'nın ahlaki çöküş ve insani acılara dair canlı imgelerine kadar, bu sanat eserleri savaş temsillerinin daha geniş siyasi anlatılarla nasıl örtüştüğünü göstermektedir. Dolayısıyla, bu eserler sadece estetik yaratımlar olarak değil, aynı zamanda kolektif hafızanın oluşumunda etkin rol oynayan kültürel, siyasi ve sosyal yapılar olarak da görülmelidir.
Özet (Çeviri)
This research examines the formal and thematic depiction of the phenomenon of war in Western paintings from the 18th and 19th centuries, aiming to illustrate how the war was not only portrayed as a historical event but also as a cultural, ideological, and aesthetic narrative. Within this context, the significance of war painting within art history is analyzed, and its evolution through key artistic movements—such as Rococo, Neoclassicism, Academic Art, Romanticism, Orientalism, and Realism—is assessed from both historical and aesthetic viewpoints. The purpose of this study is to examine the visual strategies through which Western cultural codes, power structures, and ideological narratives are expressed in war-related pictorial art. A comparative analysis was conducted on 117 artworks and over 80 historical battles, with a specific focus on symbolic components such as flags, horses, women, and ethnic figures. The analysis encompassed pieces by Fausto Zonaro, Eugène Delacroix, Francisco Goya, Horace Vernet, and John Trumbull, emphasizing how each artist's approach to representation was influenced by their unique historical, cultural, and ideological milieus. Additionally, the artists' first-hand experiences in wartime or the inclusion of autobiographical elements enriched the visual narrative with layers of personal testimony and witness. The analyses reveal that war-themed artworks are not merely visual records of historical events, but also serve as influential ideological tools that shape and reinforce ideas like national identity, political legitimacy, and cultural dominance. From Zonaro's portrayals of the Ottoman Empire as a disciplined, modern state to Goya's vivid images of moral decline and human suffering, these artworks illustrate how war representations overlap with broader political narratives. Thus, they should be seen not just as aesthetic creations but also as cultural, political, and social constructs that play an active role in forming collective memory.