Trabzon ve civarındaki topraklarda ağır metal içerikleri
  1. Tez No: 29805
  2. Yazar: S.SERPİL KARAMEHMET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BURHAN SADIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Trabzon ( Akçakale-Yomra) yöresindeki topraklarda bulunan bazı. ağır metal (Hg, Pb, Zn, Mn, Fe, Co, Cu) içerikleri, çevre kirlenmesi açısından incelenmiştir. İnceleme alanında bulunan en yaşlı birimler Üst Kretase yaşlı bazalt ve bazal tik pircklâstiklerle, vclkano-tortul kayaçlar ve andezitlerle temsil edilirler. Bu birimlerin üzerinde daha genç ve onlarla uyumsuz olarak bulunan Nsojen yaşlı bazalt ve bazaltik piroklâstikler yer alır. Bu kayaçla- rı uyumsuz olarak Pliyosen yaşlı kumlu kireçtaşları ve tabakalı kiltaşı, kumtaşı ve marn'dan oluşan birimler üstler- ler. Çalışma alanında alttaki birimler üzerine, uyumsuz olarak, Kuaterner yaşlı kırmızı killer, taraçalar ve alüvyonlar gelir. Arazide, oze.llik.le yerleşim bölgelerinden ve tarınun yoğun olduğu yerlerden, toprağın B zonundan örnekler alınmış ve bunlar üzerinde Hg, Pb, Zn, Mn, Fe, Co ve Cu analizleri, yapılmıştır. Analizlerin sonucunda çalışılan bölgede, bu ağır metallerdeki temel değerlerin Fe için % 7.9, Cu için 100 ppm, Pb için 199 ppm, Co için 151 ppm, Mn için 1000 ppm ve Zn için 158 ppm, Hg için de 0,005 ppm'den daha az olduğu görülmüştür. TV
Özet (Çeviri)
Heavy metal concentrations in soils around Trabzon (Ak çakale- Yorara) region were investigated from the point of environmental assesment. The oldest units exposed in the studied area are basalts, their pyrcclastics, volcano-sediraantery rooks and andesites of upper Cretaceous age. These rocks are. disconf ormably overlain by basalts and basaltic pyroclastics of Neogene age» These are instum disconf ormably overlain by sandy limestones and bedded siltstones, sandstones and marls. The stratigraphic succession completes upward itfith reddish clays, terraces and alluvions of Quaternary age. Samples were collected from B zone of the soil profile, especially in populated and cultivated areas for Hg, Pb, 7,n, Co, Mn, Fe, and Cu analyses. Background values determined are % 7.9, for Fe, 1.00 ppm for Cu, 199 ppra for Pb, 151 ppra for Co, 1000 ppm for Mn, and 158 ppm for Zn and less than 0,005 ppm for Hg. V