Bağışlı köyü (Maçka) ve çevresindeki yamaçların duraylılık açısından incelenmesi
  1. Tez No: 29806
  2. Yazar: ERHAN ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Trabzon-Gümüşhane Devlet Karayolu üzerinde Maçka'dan itibar en 14. km' de yer alan Bağışlı Köyü ve çevresindeki 5.5 km2'lik bir alanın 1/10000 ölçekli jeoloji haritası yapılmış, yüzeylenen birimlerin mühendislik jeolojisi özellikleri belirlenmiştir. Yapılacak daha ayrıntılı çalışmalar için Abeza, Kahveler ve Kadıoğlu mahallesi yamaçlarında büyük ölçekli topoğrafik haritalar çıkartılarak yamaçların jeolojisi bunların üzerine işlenmiş, önceden yapılan jeofizik ölçüm sonuçlarına göre jeolojik kesitler hazırlanmıştır. Alınan zemin örnekleri üzerinde yapılan laboratuar deneyleri ile yamaç molozunun efektif içsel sürtünme açısı (0'), efektif kohezyonu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, stability analysis of three natural slopes in Bağışlı Village (Maçka) and surrounding area has been performed. For this purpose, 1/10000 scale geological map of study area was prepared, 1/1000 and 1/2000 scales of topographical maps of natural slopes were drawn. Acording to geophisical surveys acted before in the site geological sections of natural slopes were designed. By the laboratory tests on the colluvial material in these slopes geothecnical properties were estimated. Using the,,, and stability analysis were anted and stability factors for these slopes for the assumed slipe surfaces were calculated. IV